Domů Nemoci Kosti a svaly Spondylartróza

Spondylartróza

Spondylartróza je artrotický degenerativní proces, který postihuje meziobratlové klouby.

Meziobratlové klouby

Páteř je tvořena obratli, které jsou společně spojené do jednoho pohyblivého celku. Mezi obratli existují kloubní spojení a „odlehčení“ zajišťují meziobratlové ploténky. Meziobratlové klouby (articulationes Intervertebrales) se nacházejí mezi výběžky obratlů (proccesus articulares). Kloubní plochy výběžků mají různé tvary i sklon dle toho, v jaké oblasti páteře se nacházejí. Jejich tvar, zakřivení a orientace určují konečný rozsah pohybů (úklonů, záklonů, předklonů…). Kloubní pouzdra jsou celkem volná, aby byla zajištěna pohyblivost.

Degenerativní změny

Stejně jako v jiných kloubech v těle, dochází také k postupnému poškozování meziobratlových (intervertebrálních) kloubů. Tento proces je spojen s narůstajícím věkem. Může však být urychlen např. úrazem, namáháním páteře, špatným držením těla, nadváhou atd.

Spondylartróza jde ruku v ruce s poškozením meziobratlových plotének. Jedná se o chrupavčito-vazivovou tkáň, která funguje jako „polštář“ mezi jednotlivými obratli. Tlumí tak nárazy, tlaky, umožňují hladký pohyb. Ploténky se skládají z gelovitého jádra a chrupavčitých/vazivových prstenců. S věkem dochází ke ztrátě tekutiny v ploténce a k jejich snižování. Při snížení dochází ke změnám postavení obratlů a větší tlak na intervertebrální klouby, což samozřejmě vede k jejich rychlejšímu opotřebení. Přitom může dojít také ke tvorbě kostních nárůstků (osteofytů), které mohou směrovat do stran a v horším případě do páteřního kanálů. To může způsobit útlak míchy i její nevratné poškození.Thorakalgie

Příznaky spondylartrózy:

Spondylartróza se nejčastěji projevuje bolestmi zad, a to v místech, kde se problém nachází. Pacient si stěžuje nejen na bolest, ale také na omezení pohybu. Pokud jsou přítomné nárůstky mohou být příznaky z útlaku míchy a nervů. Jedná se o ztrátu citlivosti, svalové síly atd.

Diagnostika spondylartrotických změn:

Bolesti dovedou nemocného k ortopedovi či neurologovi. Ti provedou základní vyšetření páteře a odešlo nemocného na další vyšetření. Jako první se volí obyčejný rentgen páteře, která odhalí degenerativní změny. Pro upřesnění rozsahu, zda jsou postiženy ploténky, útlak míchy, osteofyty… a umístění se používají citlivější zobrazovací metody, tj. CT či magnetická rezonance.

Léčba spondylartrózy:

V počátečních stadiích, kdy jsou bolesti mírné, je doporučována změna životního stylu. Důležitou součástí je rehabilitační cvičení, které je zaměřené na posílení zádových svalů. Když jsou bolesti výraznější, podávají se léky tlumící bolest, nejvíce se využívají nesteroidní antirevmatika, popř. se aplikují kortikoidy přímo do kloubu.

Při nestabilitě páteře se volí korzety zpevňující páteř. Pokud se stav zhoršuje přistupuje se k chirurgickému řešení i za cenu omezení hybnosti se postižené místo zpevní, tj. provede se fúze, ,trvalé spojení obratlů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here