Domů Nemoci Ortopedie Šrouby v kotníku

Šrouby v kotníku

Kotník, čili hlezenní kloub, se skládá z vnějšího a vnitřního kotníku, mezi nimiž je symetricky vložen talus (hlezenní kost). Stabilitu kotníku zajišťují tři vazivové systémy. První se spojuje s holenní a lýtkovou kostí, druhým stabilizátorem kotníku je deltový vaz a třetím systémem jsou stabilizátory v oblasti zevního kotníku, které rovněž tvoří tři vazy.

Jak se dostanou šrouby do kotníku

Nejčastěji se šrouby do kotníku dostanou při jeho zlomenině. Takovéto zlomeniny vznikají ponejvíce nepřímým násilí a spojeny jsou i s poškozením vazů. A jelikož je zde tenký kožní kryt, tyto zlomeniny jsou často otevřené. Jen málokdy se zlomenina kotníku obejde bez chirurgického zákroku. Ty se pak mnohdy neobejdou bez sešroubování kotníku. Šrouby totiž kotník udrží ve své původní poloze, v níž ji také zafixují a zabrání posunu zlomenin a zamezí také jejich špatnému srůstu.

Zlomeniny kotníku

Zlomeniny v oblasti kotníku patří k těm nejčastějším úrazům dolní končetiny. Vznikají při těžších podvrtnutích hlezenního kloubu, kdy může dojít i k odlomení vnitřního nebo zevního kotníku, nebo obou najednou. Objevit se může i tzv. zlomenina obou kotníků s odlomením zadní hrany dolního konce tibie. K těmto úrazům dochází především u úrazů z výšky. Jde o velmi časté úrazy vzniklé při lyžování, bruslení, ale i při uklouznutí na zledovatělém povrchu.

Projevy

Zlomenina kotníku se projeví samozřejmě velkou bolestí nohy v oblasti kotníku. Zraněný se na ni nemůže prakticky postavit. Brzy se objevuje modřina a otok. V případě vychýlení úlomků může být i viditelná deformace. Nic výjimečného nejsou ani otevřené zlomeniny.

Diagnóza

U zlomeniny je patrné vykloubení, rychle rostoucí otok a krevní výron. Lékař tak tuší již před odesláním na rtg. oč se jedná. Nicméně, rozhodující pro stanovení diagnózy je RTG a CT vyšetření, které přesně vypoví o jak závažný to jde stav a co všechno je poškozeno. Dle toho pak lékař může stanovit další postup.

Léčba

Kromě operace se komplikované zlomeniny kotníku neobejdou bez léků proti bolesti a léků na ředění krve.

Rekonvalescence

Rekonvalescence u zlomenin kotníků je náročná a dlouhá. Probíhá v několika částech. Skládá se z fyzioterapie, masáže, hydroterapie a rehabilitace. Doba zhojení se obvykle pohybuje mezi 6-12 týdny. U diabetiků a kuřáků je léčba mnohem náročnější. Pooperační režim je významně ovlivněn rozsahem poškození. Lehká zátěž je však obvykle možná již 6 týdnů po operaci.

Vytažení šroubů z kotníku

Šrouby z kotníku se vytahují operativně v celkové anestézii po zhojení zlomené nohy.Pohyb se šrouby v kotníku je mnohem náročnější. Ke zhojení obvykle dochází po roce od původní operace. Je to však velice individuální. Každý úraz se může hojit jinak rychle. I po tomto zákroku je nutná rekonvalescence spojená s následnou rehabilitací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here