Domů Nemoci Kůže Stařecké bradavice, seboroické veruky

Stařecké bradavice, seboroické veruky

Stařecké bradavice jsou kožním problémem, který má hlavně kosmetický charakter a zdraví, či dokonce život člověka vůbec neohrožují. Ačkoli nesou jméno stařecké, mohou se objevovat i v mladším věku. Nejčastěji se začínají objevovat u lidí nad 50 let.

Příčiny vzniku stařeckých bradavic:

Nejedná se o infekční záležitost ani nádorové útvary. Přesná příčina vzniku není známá. Předpokládá se, že k tvorbě seboroických veruk dochází vlivem stárnutí kůže a vystavení UV záření.

Diagnostika stařeckých bradavic:

Není radno opomíjet kožní vyšetření, pokud se nám na pokožce vytvoří podezřelý útvar. Kožní lékař lézi prohlédne a vyhodnotí, zda se nejedná o nějaký nebezpečnější útvar.

Pokud není možné po vyšetření dermakoskopem určit, zda se nejedná o melanom, či jsou pochyby, provádí se odběr tkáně a zasílá na histologické vyšetření, díky kterémus se potvrdí/vyvrátí podezření.

Vzhled a příznaky provázející stařecké bradavice:

Seborhoické veruky jsou nad povrch kůže vystupující útvary, které se nejvíce vyskytují v oblasti obličeje, hlavy, krku a také trupu. Nikdy se nenacházejí na ploskách nohou a dlaních. Mohou být milimetrové, ale také dosáhnout velikost až 2 centimetry. Barva bývá různá, od žluté po černou. Většinou se na těle nenachází jen jedna, ale bývají mnohočetné. Mnohdy se jich nacházejí na těle stovky.

Zprvu se jedná o malé útvary, které jsou sotva postřehnutelné, jsou dobře ohraničené světle žluté. S přibývající dobou se však ztmavují a zvětšují, mají většinou matný povrch, který nebývá hladký, ale drsný a rozbrázděný, někdy může být i jakoby mazlavý. Při větších velikostem připomínají bradavice.  Málokdy dochází k tomu, že by se samy zanítily a působily nějaké obtíže. Nemají žádné riziko maligního zvratu, tj. nejsou předrakovinným stadiem.

Stařecké bradavice však může provázet svědění a odrolování povrchu. To nás však nutí k tomu, abychom si je začali škrábat, čímž pokožku i bradavici podráždíme a může dojít ke krvácení, popř. zanesení infekce.

U žen pak může být veruka v oblasti obvodu podprsenky a může být také drážděna a dojít k zanícení.

Léčba stařeckých bradavic:

Stařecké bradavice je možné tzv. seškrábnout z povrchu. To se volí hlavně u malých počínajících bradaviček.

U větších je možné zvolit drobný chirurgický zákrok a vyříznout je v lokální anestezii. Je pak nutné provést pár stehů.

Neinvazivně je možné bradavice řešit tekutým dusíkem, tj. zmrazit je,  nebo CO2 laserem.

Odstraněné veruky nemají tendenci se vracet zpět.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here