Domů Nemoci Příznaky Steatorea

Steatorea

Steatorea je medicínský termín používaný pro zvýšený obsah tuku ve stolici, který může být příznakem různých onemocnění, mezi nimi také nespecifických střevních zánětů, kam mimo jiné patří Crohnova choroba. Příčinou stearorei je porucha trávení nebo vstřebávání živin. Léčba steatoreii spočívá v léčbě onemocnění, jehož je příznakem.   

Příčiny steatorei

Jak bylo naznačeno výše, steatorea (jedná se tedy o příznak, nikoli o nemoc) může poukazovat na celou řadu onemocnění. Velmi často se jedná o onemocnění slinivky břišní (akutní nebo chronická pankreatitida), jater, nebo o nespecifické střevní záněty – do této skupiny nemocí patří například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo celiakie.

Typické příznaky

SteatoreaMezi typické příznaky patří časté bolesti břicha a velmi objemná, mazlavá a páchnoucí stolice světlé barvy, která se vzhledem k vysokému obsahu nestrávených tuků mastně leskne.

Diagnostika onemocnění

Steatorea je diagnostikována na základě anamnézy a provedení potřebných lékařských vyšetření. Konkrétní vyšetření pak obvykle závisí na onemocnění, na které mají lékaři vzhledem k dalším pacientem popsaným příznakům důvodné podezření. Pokud je steatorea doprovázena příznaky, jako jsou bolesti v oblasti levé části nadbřišku, které mohou vystřelovat až do zad, zácpa, plynatost a nízký krevní tlak, může se jednat o akutní pankreatitidu. V případě výskytu bolestí po jídle a postupného úbytku na váze se může jednat o chronickou pankreatitidu. (Onemocnění slinivky postihují především dospělé po 50. roce věku.) Přítomnost hlenu ve stolici vzbuzuje podezření na nespecifické střevní záněty, které jsou nejčastěji diagnostikovány u mladších pacientů ve věku od 20 do 30 let, mohou se však objevit v kterémkoli věku. Mezi typické příznaky Crohnovy choroby vedle steatorei patří průjmy, bolesti nebo křeče v oblasti, břicha a přítomnost krve ve stolici. (Tyto příznaky jsou pak doprovázeny dalšími, jako je únava, úbytek na váze, ale také kožní onemocnění nebo poruchy zraku.) Hlen ve stolici, časté průjmy mohou pak zakládat podezření na celiakii (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, které způsobuje postupné ztenčování povrchu tenkého střeva) nebo ulcerózní kolitidu (zánět trávicí soustavy, který postihuje pouze tlusté střevo a konečník). Hubnutí, únava, průjmy, křeče a kožní vyrážky pak mohou signalizovat onemocnění jater. Ve většině případů soubor vyšetření zahrnuje krevní odběry, dále může zahrnovat gastroenterologické, ultrazvukové, ale také kolonoskopické vyšetření.

Léčba

Způsob léčby se odvíjí od onemocnění, které je příčinou steatorei. Léčí se tedy primární onemocnění, jehož je steatorea příznakem. V případě chronické pankreatitidy obvykle postačí zavedení dietního režimu s nízkým podílem tuků v potravě, zatímco akutní zánět slinivky zpravidla vyžaduje hospitalizaci a nezřídka si vyžádá operační odstranění poškozené části tohoto orgánu. Také léčba celiakie je založena na dietních opatřeních. Zpočátku (než dojde k revitalizaci tenkého střeva pacienta) je nutné dodržovat velmi přísnou dietu, pacient například nesmí konzumovat ani výrobky z kravského mléka, po zhojení sliznice postačí dodržovat klasickou bezlepkovou dietu (což znamená vyvarovat se potravin s obsahem lepku neboli glutenu). Léčba Crohnovy choroby pak vyžaduje kombinaci medikace (pacientům se podávají imunosupresiva, zejména kortikosteroidy – steroidní hormony, které se synteticky vyrábějí z cholesterolu) a dietního režimu. Pacienti s Crohnovou chorobou by se měli vyvarovat všech potravin, které dráždí jejich zažívací ústrojí. Léčba jaterních onemocnění se pak liší na stupni jejich závažnosti, jaterní dietou počínaje a transplantací jater (v případě cirhózy například) konče. V obdobích vzplanutí nemoci (relapsu) musí být pacienti často hospitalizováni, kdy je jim podávána nitrožilní výživa, nebo výživa pomocí sondy.

Prevence

Výše popsaným onemocněním, která mají přímou souvislost se steatoreou, lze do jisté míry předcházet dodržováním zásad zdravé životosprávy. Nutno však dodat, že přesné příčiny mnoha z nich nejsou přesně známy, a proto jim bohužel nelze účinně předejít.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here