Domů Nemoci Onemocnění srdce Stenokardie

Stenokardie

Stenokardie, odborný název pro svíravou palčivou bolest za hrudní kostí, která může mít i projev velkého tlaku, vyzařující do horních končetin, krku, dolní čelisti anebo mezi lopatky. Tuto velice nepříjemnou bolest způsobuje ponejvíce angina pectoris anebo infarkt myokardu. Stenokardie jsou závažným příznakem, který není radno v žádném případě podceňovat, protože vás mohou ohrozit na životě.

Příčiny stenokardií

Příčiny stenokardií mohou být různé. Způsobovat je mohou poruchy trávení (zaražené větry i peptický vřed), úzkost i stres. Jde naštěstí o málo závažné problémy, které nemůže mnohdy lékař ani najít. Jakmile se u stenokardie naleznete jakýkoliv hmatatelný důkaz, nevěstí to obvykle nic dobrého. Symptomy jsou pak předzvěstí závažného problému, a to zejména záchvatu angíny pectoris, infarktu myokardu, aortální disekce (roztržení aorty), zápal plic se zánětem pohrudnice anebo embolie plic. K dalším příčinám vzniku bolesti za hrudní kostí patří vysoký krevní tlak, porucha pohyblivosti jícnu, pálení žáhy, potíže s páteří, pásový opar, reflux jícnu, zánět srdečního svalu, zlomená žebra nebo pneumotorax, srdeční arytmie, břišní kýla nebo chronické obstrukční onemocnění plic.

Příznaky stenokardie

Stenokardie, čili bolest umístěná za hrudní kostí není sama o sobě nemocí, ale příznakem, jejíž bližší charakteristika a přítomnost dalších symptomů může napomoci ke skutečné diagnóze.

Kdy tedy volat záchranku?

Jestliže stenokardie přetrvávají déle než jen několik minut. Jde o bolest, která vznikl náhle a je neobvykle silná. Doprovází ji nevolnost, zvracení anebo další příznaky, jako třeba studený pot, úzkost, obtížné dýchání anebo poruchy vědomí. Velmi rychlé přivolání odborné pomoci není jen u infarktu myokardu, ale i u prasklého peptického vředu, plicní embolie anebo disekce aorty.

Projevy angíny pectoris

Angína pectoris se projevuje bolestí na hrudi, kterou někdy doprovází bolest paže, zad, čelisti i lopatky. Objevuje se také únava, obtížné dýchání, úzkost, studený pot, zmatenost a nevolnost.

Příznaky plicní embolie

Plicní embolie se projevuje náhlou ostrou bolestí na hrudi, zhoršující se při nádechu anebo při kašli. Jen velmi výjimečně embolie probíhá zcela bezbolestně. Stav doprovází rychlý pulz, úzkost, studený pot a kašel.

Disekce aorty

Roztržená stěny aorty je velmi závažný stav spojený s extrémně silnou bolestí na hrudi, který se takřka nedá rozlišit od infarktu myokardu. Nález svědčící pro infarkt myokardu se však neprokáže na EKG a na krevních náběrech. Je to velmi nebezpečné. Mnoho pacientů s touto diagnózou se bohužel nepodaří zachránit. Pokud se aorta de facto utrhne – smrt je okamžitá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here