Domů Operace Stentgraft

Stentgraft

Stengraft je pojmenování pro endovaskulární protézu (nitrocévní). Kombinuje stent (nejčastěji kovový) a syntetickou protézu. Stent slouží k rozšíření a udržení cévní střeny rozšířené a protéza nahrazuje část odstraněné cévy. 

Vyrábějí se různé druhy stengraftů, ať už se týká použitých materiálů, tak tvaru, např. trubkovité, větvené, fenestrované atd. Dle použití mají stentgrafty také různou šířku a délku. 

Kdy se stentgraft zavádí:

Léčba pomocí stengraftu se volí u těchto diagnóz:

  1. aneurysmata a pseudoaneurysmata, včetně disekujících, kdy je občas nutné odebrat část vyduté cévy a nahradit ji protézou s vyztužením
  2. ruptury žil a tepen
  3. arterio-venózní píštěle, tj. spojky mezi tepnami a žilami

Léčba stentgraftem:

Stentgrafty jsou vyráběny tak, že jsou stlačeny na co nejmenší objem a připevněny na vodící katetr v zaváděcím pouzdru. Díky tomu je možné zavést stentgraft na místo určení přes periferní cévu podobně jako při katetrizaci a zavádění normálního stentu. Nejčastějším vstupem pro stentgraft je přes tříselnou tepnu/žílu.

Před samotným zavedením se provádí vyšetření, aby se zjistilo přesné umístnění patologie, která má být stentgraftem vyřešena, a také jaký stentgraft použít. Dle typu poškození cévy a náročnosti zákroku se volí také anestezie. Často se zákrok provádí za plného uspání. Před zavedením stentgraftu se také nastříkne cévní řečiště kontrastní látkou, aby se odhalily veškeré cévní patologie a odstupy cév z léčené cévy. Až poté se zavede pomocí zavaděče stentraft na místo určení, kde je ze zavaděče uvolněn. Velmi rychle se rozepne a otevře a „zalátá“ poškozenou cévu. Krev začne proudit stentgraftem.

V některých případech se zavádí i více stentgraftů, které se vzájemně překrývají. Musí se totiž zajistit to, aby nebyly mezi stenty jakékoli netěsnosti a nedocházelo k zatékání. 

Postup po výkonu:

Po výkonu, záleží také na typu a závažnosti, je pacient umístěn na popoperační jednotku intenzivní péče a dle stavu se dostane na běžný pokoj. V případě zákroků na hrudní či břišní aortě může hospitalizace trvat až 2 týdny.

Po zákroku se také provádí kontrolní zobrazovací vyšetření, zda je stentgraft správně umístěn a plní svou funkci. Může se provést např. CT s kontrastem aj. 

Propuštění z nemocnice:

Po propuštění z nemocnice se musí pacient dostavit ke svému ošetřujícími lékaři, kde je dále sledován. Provádí se další pravidelná vyšetření ověřující funkce stentgraftu. 

Komplikace při výkonu:

Každý lékařský zákrok může mít také komplikace. V případě stengraftů jsou vzácné. Nejčastěji se jedná o komplikace v místě vstupu, tj. krvácení v oblasti tříselných cév, vytvoření hematomu atd. Závažnější jsou komplikace, ke kterým může dojít v ošetřované cévě, tj. její další poškození, ruptura, embolizace (uzávěr cévy) atd

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here