Domů Nemoci Psychické nemoci Stihomam

Stihomam

Stihomam je české laické označení paranoi, což je psychické onemocnění, které je spojeno s chorobnou podezřívavostí ze sledování. Nemocný se také cítí být v neustálém ohrožení. Nemoc je spojena s bludy, konspiračními teoriemi. Obavy nemocného jsou přehnané a nikterak doložené. Pozor, paranoidní schizofrenie je jiná diagnóza. Příčina vzniku paranoie může být jak psychotického původu, tak i neurotického.

Tyto lidé trápí ve velké míře také žárlivost a vztahovačnost. Tato diagnóza se poprvé v psychiatrické oblasti začala užívat od roku 1883. Může za to Emil Kraepelin. Stihomam pod pojmem paranoia je možno členit na:

  • Perzekuční paranoiu, která se projevuje obavou z pronásledování.
  • Kverulantská paraonia je spojena s představou, že ho nikdo nemá rád. Obvińuje, stěžuje si, chce se hádat.
  • Žárlivecká paranoia je spojena s chorobnou žárlivostí. Tato paranoia může vést až k vraždě nebo sebevraždě.
  • Davová paranoia představuje chorobnou posedlost tancem nebo rituálními obřady.

Jak se projevuje tento zdravotní problém?

Nemocní jsou plní záště, jsou přecitlivělí, hysteričtí, vztahovační, podezíraví, sebestřední, hnusí si osoby, jídlo a další věci, trápí je bludy, žárlí, manipulují, jsou přehnaně kritičtí, netolerantní, neschopní řešit konstruktivně citové problémy, strašně bojují za osobní práva, bojí se tmy, mají různé fóbie, bojí se výšek a mají sklon k sebevraždám.

Možné příčiny vzniku

Příčiny hledejte hluboko v dětství. Velmi často za to může zavržení rodiči. Neschopnost matky uspokojit citové potřeby dítěte. Způsobit to může i odmítání v prenatálním věku, v průběhu těžkého porodu a pak v raném dětství, dětství a pubertě. Vliv na to může mít i nedostatek B vitamínu, hořčíku, B9 a dále pak choroby spojené s metabolismem (nemocné játra, ledviny, slinivka, srdce, žaludku, cév a mozku).

Diagnostika

Nemoc je těžko diagnostikovatelná. Často se zaměňuje se schizofrenií. Nemocný si navíc vypěstuje dokonalou schopnost se přetvařovat. Nakonec se tedy dokáží vyhecovat a mohou to na jiné hrát a tvářit se mile, vesele a mírumilovně, ale jsou u toho napjatí a mají sklon k hysterii. Velkým problémem je i to, že jen tak ho na psychiatrické vyšetření nedostanete, protože oni jsou přece normální. A doktor je spiknutý proti němu, stejně jako všichni ostatní. K doktorovi se tak dostane spíš po nátlaku okolí, nedobrovolně.

Léčba

Léčby jsou schopn až si připustí problém. Nemoc se řeší za spolupráce psychologa a psychiatra. Nemoc je na celý život. Pořád bude mít s čím bojovat. Neobejdou se i bez léků, antipsychotik. Tato nemoc se rozhodně bez odborné lékařské pomoci sama nevyřeší. Děsivé je i ta skutečnost, že počet s touto diagnózou v posledních letech stoupá. Nemoc by se proto rozhodně neměla podceňovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here