Rentgenové vyšetření plic patří k těm nejzákladnějším vyšetřením.Samotné rentgenování je tou nejstarší zobrazovací technikou v medicíně. Rentgen patří k základnímu vybavení nemocnic. Vyšetření plic s pomocí rentgenu dokáže vyloučit zánětlivé onemocnění plic, nádorové onemocnění plic a mediastina a další choroby plic.
Zobrazení plic na rentgenu
Rentgen zobrazí všechny struktury těla, jimiž rentgenový paprsek prošel, v jedné rovině. Při nálezu ložiska v plicích není obvykle hned možné určit přesnou diagnózu, ale pomůže to nasměrovat další vyšetřování. Rentgen se provádí na radiologickém pracovišti s pomocí radiologického pracovníka. Popis rentgenu pak provádí lékař radiolog.
Co znamená, když se na rentgenovém snímku zobrazí stín na plicích?
Stín na plicích na rentgenovém snímku může představovat mnoho a zároveň to nemusí být nic závažného. Stín totiž představuje jeden z nejčastějších nálezů při snímkování hrudníku. Možných příčin vzniku stínů na plicích je mnoho. A proto je nutné provést další vyšetření. Důležitá je rovněž i anamnéza, rodinná anamnéza, laboratorní testy, zjistit, zda dotyčný kouří a kde pracuje.
Možné příčiny
Za stíny na plicích mohou být překrývající se struktury (cévy a orgány).
Stín na rentgenu mohou někdy způsobit zlomená žebra kýla žaludku prostupující do hrudní dutiny, zápal plic, pleurální výpotek, plicní otok, aneurysma aorty, rakovina plic, benigní nádory, tuberkulóza, sarkoidóza, rakovina plic, pneumotorax.
Paleta příčin je tedy velmi pestrá a neobejde se bez dalšího vyšetření.
V případě, že zde podezření na rakovinu plic
V případě, že je zde podezření na rakovinu plic. Je nutné pokračovat v dalším vyšetřování. Obvykle je pacient odeslán na CT plic a MRI, což jsou dvě další vyšetření, jež jsou schopné mnohem přesněji zobrazit. V diagnostice může pomoci i Pozitronová emisní tomografie, bronchoskopie a plicní biopsie.
Rakovina plic
Stín na plicích může být příznakem rakoviny plic. Rentgen však nestanoví jasnou diagnózu. Pro ni je zapotřebí provést ještě krevní testy, spirometrii, CT vyšetření, pozitronovou emisní tomografii, bronchoskopii a v neposlední řadě také biopsii. Biopsii je možné provést u bronchoskopie, a dále pak i u torakoskopie a mediastiniskopie. Zákrok se ideálně provádí za pomoci skeneru CT, kdy se pod dohledem přístroje zavede přímo do daného místa, kde je stín na plicích, jehla. Z místa se pak odstraní malé množství tkáně, u něhož panuje podezření na nádor a odešle se k otestování do laboratoře. Po dokončení testu se dozvíte, zda rakovinu máte nebo ne. A také se z výsledků dozvíte, v případě, že skutečně o rakovinu jde, v jaké fázi rakovina je, jak by se dala léčit a zda je možné ji zcela vyléčit.
Manželce odebrali vzorek z plic a hned zjistili velikost nádoru.Velikost byla 6×6 x7 cm. Před tím asi 5 měsíců byla na rengenu plic. Tam jí řekli ,že je v pořádku.Já si myslím ,že stín museli vidět. Tak bych chtěl vědět za jaký čas naroste takový nádor..