Domů Nemoci Kůže Štípnutí od štěnice

Štípnutí od štěnice

Štěnice se v posledních letech v Česku rozšířili. Už dávno neplatí, že se nachází jen u špindírů, nachází se absolutně všude. Donést si je navíc můžeme i z dovolené v zavazadlech jako nepříjemný suvenýr, kterého se jen těžko zbavíte a jenž se velice rychle rozleze po celém domě, za což vám budou sousedé velice vděčni. Poznat však samotné štípnutí , není jednoduché.

Něco málo o štěnici

Štěnice je malý, krev sající parazit. Hmyz, kterým se živí savci a ptáci. Na světě najdete několik druhů těchto potvor, člověka však napadají pouze dvě, Cimex lectularius a Cimex hemipterus. Nejsou moc velké, asi 4-5 mm, což jim dává ohromnou výhodu snadného skrytí před našim zrakem. Štěnice milují teplo a vůbec nejaktivnější jsou těsně před svítáním. Vůbec nejraději mají postele, ale i gauč je pro ně vyhledávaným domovem. Jejich jedinou stravou je lidská krev, k níž se dostanou propíchnutím kůže, aplikací slin s látkami proti srážlivosti a proti bolesti. Během noci je schopna kousnout i víckrát a dokonce i víc lidí najednou. Jedno jejich sátí trvá od 3 do 10 minut. Jediné jejich štěstí je, že nepřenáší lidské nemoci.

Štípnutí od štěnice

Štípnutí od štěnice může být těžko rozpoznatelné, protože se podobá tomu od komára. Reakce je obvykle stejně mírná. U některých jedinců dokonce nemusí vyskočit vůbec žádný pupínek. Vodítkem pro rozpoznání štípnutí je skutečnost, že k tomu obvykle dochází v oblasti obličeje, krku, ramen a rukou. Pokud tedy dojde k nějaké reakci, je to obvykle během několika málo minut. V místě se objevují ložiska červené barvy s lehkým vyvýšením, které hodně svědí. Štípance se zklidní v průběhu jednoho až dvou týdnů. Pokud dojde k opakovanému štípnutí je však reakce mnohem větší. Někteří lidé štípání od štěnic vážně špatně snáší, což nakonec může skončit jizvou, kožní infekcí i velkým škrábáním. Nejzávažnější reakcí na štípnutí od štěnic je alergická reakce. Jde naštěstí o výjimečný stav, byť v poslední době neustále se zvyšující.

Co dělat se štípnutím od štěnice

Štípance omyjte mýdlem a vodou. Pěna z mýdla působí proti svědění. Nechte ji zaschnout na kůži. Proti svědění může pomoci také pasta vytvořená z vody a jedlé sody, citrónová šťáva, třezalkový olej, líska  nebo aloe vera. Na zhojení pak můžete použít krém z lékárny, který působí protizánětlivě. Dobrý je i kalmínový krém. Léčbu je vhodné doplnit antihistaminikem a analgetikem.

Kdy se štípnutím od štěnice k lékaři

Povětšinou to naštěstí není potřeba, ale některé stavy to vyžadují. Jde o stav, kdy se objevují puchýře, mnohočetné štípance, do štípanců se dostane infekce anebo stav doprovází alergická reakce. Všechny tyto stavy byste neměli řešit samy, ale raději s pomocí lékaře, který může naordinovat také léky, které nejsou volně prodejné v lékárně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here