Domů Nemoci Psychické nemoci Strach ze smrti

Strach ze smrti

Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, potká nás to jednou všechny. Smrt je součástí života, stejně jako narození. Je pravdou, že o smrti se nemluví. Je to takové tabu dnešní společnosti, ale ani úmyslné vytěsňování smrt z životů neodstraní. Mlčet by se nemělo ještě o jednom problému, který trápí celý řadu lidí, který se lidé snaží utajit, a to strach ze smrti.

Někdy ten strach ze smrti může přerůst v hotovou fóbii. Ta se projevuje chorobným, ovládaným strachem a spojena je s větami: “Nikdy nevíme dne, ani hodiny.” apod.

Strach ze smrti může být však spojený s úzkostnou poruchou. Zvlášť, když kvůli němu nemůžete spát.

V případě, že strach ze smrti vám nedopřeje klidu a trápí vás již přes půl rok stavy strachu, úzkosti, únavy a podráždění, možná vás trápí generalizovaná úzkostní porucha. Ta se neobejde bez odborné léčby.

Generalizovaná úzkostná porucha

Pro tuto poruchu jsou typické neurčité obavy a katastrofické představy, které mohou být spojeny s velkou obavou ze smrti. Tato nemoc obvykle trápí velmi citlivé nemoci a může se objevit po dlouhotrvající stresové zátěži anebo po prožitku nějaké traumatické události. Náchylnost k nemoci je ovlivněna i genetikou. Významný vliv má i dětství a dospívání postiženého. Poprvé se obvykle objevuje mezi šestnáctým a osmnáctým rokem. Pokud ji neléčíte, stane se chronickou a již se jí nezbavíte. Přesněji, budete s ní bojovat po celý zbytek života.

Projevy

Člověk s touto poruchou vidí všechno jen černě. Všechno je jen špatné, nebezpečné, nic pozitivního ho nečeká. Pokud se někdo jen o trošku zpozdí, hned  si myslí, že za tím je nějaká katastrofa. Svým chmurným představám však nedokáže zabránit. Neovládá je. I proto je pro takto postižené typická nervozita vystrašenost, hysteričnost, rozechvělost, napjatost a mrzutost. Neustále jsou ve střehu. Nikde se necítí bezpečně. Často je trápí bolest hlavy, poruchy spánku a soustředění. Nedokáží odpočívat a i proto jsou vyčerpaní. Bojí se selhání, trápí je výkyvy nálady, ztrácí zájem o sex. Objevit se může i zhoršení sluchu, dýchací potíže, tlak na hrudi, píchání u srdce, návaly horka, studený pot i rozmazané vidění. Je neuvěřitelné, že s touto chorobou žije 3% populace.

Jak řešit svůj strach ze smrti?

Tato nemoc se neobejde bez řádné terapie. Pomoci může zvládnutí umění relaxace, psychoterapie, cvičení i farmakologická léčba.

Za svůj strach ze smrti byste se neměli stydět. Pokud vás však trápí až takováto přehnaná obava a chcete se dočkat osvobození, měli byste zvážit svou situaci a neponechat problém uzamčený v třinácté komnatě, ale měli byste navštívit nějakého lékaře který vám může být nápomocen. Říct si o pomoc přece není žádná ostuda. A nikdo jiný, pokud to nebudete chtít, o tom nemusí vědět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here