Strangurie je bolest při močení. Během močení má postižený bolestivé pocity, když odchází moč. Je také spojená s častějším močením a je vymočeno menší množství moči. Moč odtéká pomaleji, je slabší proud, a to i přesto, že má člověk velké nucení na močení. Vymočení je nekompletní, v močovém měchýři zůstává močové reziduum, tj. je neúplné. Bolest je provázená také spasmy /stažením svaloviny/ močového měchýře.
Příčiny strangurie:
- Infekce ‒ infekce jsou nejčastější příčinou strangurie. Jedná se o infekce močového měchýře a močové trubice. Ty jsou způsobovány hlavně bakteriemi Escherichia coli, Proteus mirabilis, Enterobacter atd.
- Přítomnost močových kamenů v močových cestách ‒ kameny se mohou nacházet nejen v ledvinách a močovodech, ale mohou být také v močovém měchýři a močové trubici a mohou způsobovat bolesti při močení. Jednak blokují odtok moči, a jednak mohou dráždit a poškozovat sliznici močových cest.
- Přítomnost novotvarů ‒ novotvary v dolních močových cestách může zhoršovat odchod moči z těla a způsobovat bolesti při močení. Může se jednat o útvary nezhoubné, ale také zhoubné.
- Zúžení močové trubice, které může být způsobené chronickými záněty, kdy dochází k fibrotizaci tkání atd.
Komplikace:
Vinou nedostatečného vymočení a zůstávání moči v močovém měchýři může dojít k pomnožení bakterií, čímž dojde k rozvoji infekcí v močovém traktu.
Vyšetření:
Pokud pacient udává výše popsané příznaky, je nutné odhalit jejich příčinu.
V první řadě je vyšetřován vzorek moči na přítomnost krve, bílých krvinek, bílkovin atd. a hlavně je vyšetřen mikrobiologicky, tj. odhalí se přítomnost bakterií. Pokud se bakterie objeví, doplní se vyšetření citlivosti na antibiotika, aby se vědělo, která antibiotika je nejlépe nasadit, na která bakterie zareaguje.
Další volbou je ultrazvuk močových cest, tj. ledvin a močového měchýře. Je možné odhalit přítomnost novotvarů i kamenů, poškození sliznice atd.
Je možné zvolit také endoskopické vyšetření močových cest, tj. uretrocystoskopii. Díky ní je možné podívat se přímo do močových cest, zjistit stav sliznice, odhalit novotvary, překážky atd.
Léčba:
Pokud je pacient vyšetřen a je zjištěna infekce, dostane antibiotika, na která jsou bakterie citlivé. U nekomplikovaných infekcí zůstává pacient v domácí léčbě. Většinou postačí léčba 7‒14 dní.
Přítomnost močových kamenů, které působí obtíže, je nutné řešit, tj. dostat je z těla ven.
Pokud je strangurie způsobována novotvary, je nutné je odstranit, což je možné i endoskopickými metodami, popř. otevřenými operacemi. V případě nádorových onemocnění je nasazena protinádorová terapie.