Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Strava při chemoterapii

Strava při chemoterapii

Čísla jsou krutá, podle posledních výsledků rakovinou onemocní každý třetí a každý čtvrtý pak na ni zemře. A i když se ji daří čím dál lépe léčit, jde o velký boj, jehož součástí je obvykle chemoterapie. Pro úspěšnou léčbu jsou však důležité nejen léky, ale i stravování. To je o to náročnější, že se lidé s rakovinou a chemoterapií zmítají mezi nechutenstvím, slabostí, únavou, vyčerpáním, nevolností a zvracením.

Situace v době chemoterapie je o to obtížnější, že mnohdy vůně jídla posiluje pocit nevolnosti. Nebezpečná jsou obzvláště aromatická jídla. Nebezpečné jsou i zápachy vzniklé v průběhu vaření. Jak tedy jíst při chemoterapii, když je to tak těžké?

Doporučená strava při chemoterapii

Ano, je to doopravdy velmi těžké a náročné. A přes to všechno by strava měla být dostatečně energeticky bohatá, pestrá, vyvážená a plná vitamínů a minerálů. Abyste svůj neblahý stav lépe snášeli, jezte raději po malých porcích a častěji, než abyste se nacpali pouze jednou denně. V případě, že nejste schopni jíst běžnou stravu, nenuťte se. Místo toho živiny a chybějící energii doplňte třeba nutridrinky. Ty pak vybírejte nejen podle chuti, ale i podle aktuálních potřeb (s vyšším obsahem bílkovin, vláknin apod.).

A jak je to dál?

Při chemoterapii dochází velmi často k hubnutí, je tomu tak z důvodu nechutenství, nevolnosti a zvracení i kvůli zvýšené potřeby energii na zvládnutí léčby a uzdravení. Strava při chemoterapii by proto měla být obohacena o malé množství tuku. Vhodné je rovněž zařadit do jídelníčku i potraviny s vyšším obsahem tuku. Tuk to však musí být kvalitní – máslo, olivový, slunečnicový nebo řepkový olej. Vhodná je i smetana v jakékoliv podobě. Nechutenství můžete zmírnit malými porcemi jídla, které je bohaté na bílkoviny. Pomoci mohou i ovocné nápoje, ale pozor, nepijte během jídla. K hlavnímu jídlu přidávejte i ovoce. Pokud zvracíte, jezte v malých porcích asi 7 denně. Jídla by měla být snadno stravitelná a měkká. Ideální jsou jogurty, tavené sýry, kompoty, drůbež bez kůže, bílé pečivo, brambory, zejména bramborová rýže, krupicová kaše, mléčná rýže, ovesné vločky, rýže a těstoviny. Vyhýbejte se teplým pokrmům, rybám, cibuli a česneku. Nevhodná jsou sladká, aromatická, tučná a kořenitá jídla. Dobře snášené jsou obvykle i tousty, topinky a suchary. Doslova zázračným zdrojem živin je pak pořádný vývar. I tu však dávejte pozor, nepodávejte ho horký, ale spíše lehce chladivý.

Geniální vynález smoothies

Smoothies jsou při chemoterapii výtečné. Za prvé jsou chladné, uklidňující, lehce se konzumují a ještě k tomu tak nemocný může do sebe dostat tolik potřebné živiny, vitamíny a minerály. Bezva na nich je i to, že na jejich výrobu můžete užít to, co máte rádi, tedy čerstvé i mrazené ovoce, mléko nebo třeba chia semínka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here