Domů Nemoci Infekce Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae

Streptoccocus agalactiae je bakterie běžně označována za Streptokok skupiny B (GBS). Jde o bakterii, která se běžně nachází v trávicím traktu a u žen způsobuje infekci pohlavních orgánů. Bezpříznakově probíhá přitom až u 50% procent případů.

Rizika a nebezpečí spojené s nákazou streptoccocem agalactiae

Veskrze je bakteriální infekce způsobená touto bakterií u zdravých dospělých neškodná. Závažná je však pro lidi nad 70 let, lidi s poruchou imunity, cukrovkáře, pro lidi s infekcí močových cest, zápalem plic, endokarditidou, nemocnými játry, ledvinami a zápalem mozkových blan. Riziková je i u těhotných, i když u nich probíhá infekce obvykle bez jakýchkoliv příznaků, jen někdy se objeví zánět močového měchýře anebo třeba endometritida; nebezpečná je však pro čerstvě narozené dítě, které se streptoccocem může nakazit při porodu. Takové čerstvě narozené dítě totiž ještě nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém.

Jak se nakazíme

Zdrojem jsou obvykle lidi bacilonosiči. Infikovat se můžeme při líbání, orálním sexu, i milování, protože bakterii má 3% mužů v močové trubici.

Streptoccocus agalactiae u novorozenců

Infikování se projeví u novorozenců jako sepse, zápal plic nebo zápal mozkových blan. Jde o život ohrožující infekci, která se projevuje časným nástupem, a to obvykle do 24 hodin života, 48 hodin nebo také 7 dnů  a 3 měsíce života.

Projevy infekce

K typickým příznakům infekce u novorozenců jsou dýchací potíže, horečka, letargie, podrážděnost, apnoe a nízký krevní tlak. Později nastoupená infekce, tedy ta, která se objeví po týdnu života nebo dokonce 3 měsíců, ponejvíce postihuje mozkové blány. Způsobit ji může i sepsi . Nebezpečí úmrtí u tak malých dětí je více než 20%. Pokud se však narodí takto infikované dítě s váhou pod 2500 gramů, riziko úmrtnosti se radikálně navyšuje, a to až na 65%. Riziko možné infekce není proto podceňovat. Obzvlášť, když se zjistilo, že S. agalactiae je schopna proniknout i do plodové vody a děti se mohou narodit již infikované.

Léčba streptokoku

Léčba spočívá především v přeléčení těhotné matky ještě před porodem, i proto se výtěr gynekologických cest provádí s jistým předstihem. Pomoci může i aplikace antibiotik při porodu. Jedinou léčbou při již propuknuté infekci jsou antibiotika, bohužel někdy je infekce tak urputná, že je odolná na některá antibiotika. U novorozenců se jedná hlavně o amoxicilin. Léčbu podpoří echinacea, černý bez a rakytník. Důležitá je i léčba probiotiky.

A co vakcína?

Jasně, byla by jistě nejlepší. Za ideální řešení to považuje celá řada společností, bohužel výzkumy, ani dosavadní klinické studie, účinnou vakcínu doposud nevyvinuli. Vědci z celého světa se však nevzdávají a neustále na ni pracují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here