Domů Nemoci Příznaky Streptokok v krku

Streptokok v krku

Streptokok je zkrácené označení pro streptokokové bakterie, což je skupina bakterií, z nichž některé mohou být zdrojem celé řady nepříjemných zdravotních obtíží. Streptokok v krku může způsobit zánět, pro který se používá medicínské označení faryngitida nebo streptokoková angína. Dalším onemocněním způsobeným streptokokem je spála, která se svými příznaky podobá angíně, ale je doprovázena kožní vyrážkou. Obě onemocnění se léčí antibiotiky.

Streptokokové bakterie

Ne všechny streptokokové bakterie jsou spojeny s rizikem zdravotních obtíží. Některé z nich patří mezi běžné součásti

Streptokok v krku
Streptokok v krku

organismu, kterému nečiní žádné problémy. Naproti tomu celá řada těchto bakterií patří mezi patologické organismy. Jedná se především o streptokoka skupiny A a streptokoka skupiny B. Nejčastěji pacienty napadají bakterie streptokoka skupiny A (Streptococcus pyogenes), nejvíce rizikovou skupinu přitom představují děti předškolního a mladšího školního věku. Streptokok skupiny A postihuje také dospělé, kteří se nejčastěji nakazí při kontaktu s dětskými kolektivy, například při vyzvedávání dítěte ve školce. Inkubační doba může být poměrně dlouhá, pohybuje se v intervalu od jednoho týdne do tří týdnů. Ne všichni pacienti nakažení streptokokem podlehnou onemocněním, které způsobuje (nejčastěji streptokokové angíně, které níže věnujeme samostatnou pasáž) a stávají se tak bezpříznakovými nositeli nákazy. Infekce se přitom šíří buď kapénkově, nebo vzduchem.

Streptokoková angína

Streptokoková angína patří mezi nejčastější onemocnění způsobená bakteriemi streptokoka Streptococcus pyogenes. Mezi typické příznaky patří náhlá a velmi silná bolest v krku (pacienti mají při polykání pocit, jako by polykali sklo), která je doprovázena vysokou horečkou kolem 39 stupňů Celsia. Mezi další příznaky patří zimnice, zduřelé lymfatické uzliny, nevolnost, nechutenství, pocit na zvracení nebo zvracení. Tyto příznaky však bývají ve většině případů způsobeny běžnou virovou infekcí, nikoli bakteriemi streptokoka.  V případě těchto příznaků je proto zapotřebí provést lékařské vyšetření (jeho součástí je výtěr krku), aby byla stanovena správná diagnóza a zvolen adekvátní způsob léčby. Zatímco bakterie streptokoka spolehlivě zničí antibiotika, v případě virové infekce je jejich aplikace neúčinná a vzhledem k vedlejším účinkům antibiotik také nežádoucí.  Při léčbě streptokokové angíny se tedy pacientům podávají antibiotika (penicilin), léky na snižování horečky, dále se doporučuje kloktání šalvěje nebo jiného přípravku k desinfekci a zmírnění bolestí v krku. Důležitý je také klidový a zvýšený pitný režim. Příznaky onemocnění po dvou až třech dnech užívání penicilinu obvykle odezní, antibiotika je však nutné doužívat, a to z důvodu rizika recidivy a prevence dalších zdravotních obtíží. Podcenění léčby streptokokové infekce může mít velmi nepříznivé důsledky pro celý imunitní systém.

Spála

Pokud jsou příznaky streptokokové angíny doprovázeny vyrážkou, jedná se s velkou pravděpodobností o spálu (dalším používaným označením je spálová angína, medicínské označení je scarlatina). Také spála je, jak bylo uvedeno výše, způsobena bakteriemi streptokoka typu A, šíří se kapénkovou infekcí a postihuje především pacienty v dětském věku. Na rozdíl od angíny si však organismus proděláním spály vytváří vůči tomuto onemocnění celoživotní imunitu. Svými příznaky se spála nejprve podobá běžné angíně, za několik dní se však objeví kožní vyrážka připomínající spáleniny, podle které také toto onemocnění získalo svůj název.  Léčba spočívá v podávání antibiotik a antihistaminik k odstranění vyrážky. Mezi možné příznaky patří také kašel a chrapot. Mezi možné komplikace patří zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin nebo selhání ledvin, což je však pozdní komplikací objevující se o několik týdnů později.

Prevence

Streptokoková onemocnění jsou vysoce nakažlivá, a proto neexistuje účinná možnost prevence. Dodržováním hygienických zásad a zdravé životosprávy lze nákaze předejít jen do určité míry. Proti některým druhům streptokoka (například proti pneumokokovi) existuje možnost očkování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here