Domů Nemoci Infekce Streptokok

Streptokok

Streptokok je bakterie z čeledi Streptococcacae narůstajících v řetízkovitém uspořádání (streptos je řecky řetěz – odtud název streptokok). Zatímco některé druhy z těchto bakterií tvoří běžnou součást zdravého organismu, jiné jsou patologické (zejména streptokok skupiny A, streptokok skupiny B a pneumokok) a mohou způsobovat celou řadu infekčních onemocnění, jako je například streptokoková angína nebo zánět mozkových blan.

Streptokoková infekce

Některé streptokokové bakterie jsou tedy zdrojem streptokokové infekce, nejčastěji se jedná o streptokoka ze

Streptokok
Streptokok

skupiny A (Streptococcus pyogenes). Streptokoková infekce postihuje pacienty všech věkových kategorií, nejvíce rizikovou skupinu však tvoří děti předškolního a školního věku, kteří se nakazí v dětských kolektivech. Streptokoková infekce se totiž velmi snadno šíří, a to buď kapénkovou nákazou, nebo vzduchem. (U dospělých se pak může streptokoková infekce šířit také pohlavním stykem a dalšími sexuálními aktivitami, například orálním sexem.) Nejčastější nemocí, kterou se pacienti takto nakazí, je streptokoková angína.

Streptokoková angína

Streptokoková angína je infekční onemocnění způsobené bakteriemi streptokoka ze skupiny A, které postihuje především děti od 4 let do 15 let věku.  Typickými příznaky jsou rychlý nástup nemoci (inkubační doba činí jeden až tři dny), dítě začne mít vysoké horečky, zduřelé lymfatické uzliny, bolesti v krku a obtíže při polykání. Mezi další možné příznaky patří kašel, chrapot a zvracení. Na zarudlých mandlích lze pozorovat čepy. Diagnostiku provádí lékař na základě vyšetření krku, (které má formu buď provedení výtěrů, nebo použití streptokokového testu) a vyšetření vzorku krve, ve které je v případě bakteriální infekce zvýšený počet bílých krvinek. Streptokoková angína se léčí antibiotiky (penicilinem).  Součástí léčby je podávání léků na snížení horečky a proti bolestem v krku. Doporučuje se obklad a kloktání odvaru ze šalvěje lékařské nebo slané vody. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a úplné doléčení. Nedoléčená streptokoková angína přináší mnoho zdravotních rizik, jako je například postižení kloubů (revmatická horečka), srdečních chlopní nebo nefritida (jedná se o vážné infekční onemocnění ledvin, které může pacienta postihnout i přes včasnou a důslednou léčbu). Při rekonvalescenci je důležitá obnova střevní mikroflóry, pročež se pacientům doporučuje užívání probiotik, a posilování obranyschopnosti (užíváním doplňků stravy s vitamínem C).

Streptokoková infekce na kůži

Další formou streptokokové infekce je infekce na kůži, k čemuž dochází zpravidla po úraze či zranění. V tomto případě se na pokožce pacienta objeví červená oteklá ložiska, která jsou velmi citlivá na dotyk, a může z nich vytékat hnis. Pokud není infekce správně léčena, dojde ke vzniku červených pruhů a rozšíření streptokokové infekce do krevního oběhu, což je spojeno s velmi závažnými zdravotními následky. K diagnostice kožní streptokokové infekce je nutná kultivace tkáně. Lékař postižené místo vyčistí, odsaje hnis a zahájí antibiotickou léčbu, léky lze vedle perorálního podání aplikovat také injekčně nebo nitrožilně.

Streptokok skupiny B

Další patologickou bakterií ze skupiny streptokoků je Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae), který se od streptokoka skupiny A odlišuje svými příznaky, a který je zdrojem bakteriální infekce u těhotných žen, žen v šestinedělí, dále u novorozenců, seniorů a pacientů se sníženou imunitou. (Rizikovou skupinou z důvodu snížené imunity jsou například pacienti s diabetem.) Streptococcus agalactiae, jehož bakterie působí buď přímo na buňky, nebo nepřímo prostřednictvím toxinů, způsobuje například infekce močového ústrojí nebo pneumonii.

Pneumokok

Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je druhem streptokoka, který se běžně vyskytuje na sliznicích horních cest dýchacích, některým pacientům (zejména kojencům, alergikům a seniorům) však může způsobit závažná onemocnění, tato onemocnění, která se šíří kapénkovou infekcí, se rozdělují do dvou skupin, a to na invazivní (například zánět mozkových blan) a neinvazivní (například záněty středního ucha a dutin). Onemocnění způsobená pneumokokem mohou mít různé příznaky. Vzhledem k tomu, že pneumokoková infekční onemocnění mohou způsobit nevratné poškození organismu (například ohluchnutí), doporučuje se proti nim očkování.  Někteří lékaři však očkování nedoporučují s argumentem, že tato vakcinace znamená pro organismus vysokou zátěž.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here