Domů Nemoci Urologie Stresová inkontinence

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence patří k nejčastějším typům inkontinence, kterou ženy ponejvíce trpí. Jedná se o samovolný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku. A právě tomu se odborně říká stres. Nejde tedy o stres psychický.

Co je inkontinence

Inkontinence je stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Tento stav je pro postiženého sociálním i hygienickým problémem, který je velice nepříjemný a snadno prokazatelný. K úniku moči dochází v nesprávném čase a na nesprávném místě. Moč přitom vytéká nárazově anebo permanentně. Inkontinencí moči trpí více žen, a to až dvojnásobně než muži. Stresová inkontinence postiženého izoluje jak ve společenském životě, tak i v práci. Vůbec nejhorší průběh má obvykle v době cvičení a volnočasových aktivit.

Stresová inkontinence moči

U stresové inkontinence moči dochází k úniku moči při smíchu, kašli, zvedání těžkých břemen, poskočení, při chůzi do schodů, poskočení apod. Za normálních okolností je močová trubice uzavřená. K inkontinenci dochází zejména v době těhotenství a po menopauze.

Stupně stresové inkontinence

I. stupeň – Moč uniká po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí nebo zvedání těžkých břemen. Uniká pouze občas.
II. stupeň – Moč uniká bezděčně v situacích, kdy nitrobřišní tlak není největší, tedy při lehčí fyzické práci, chůzi po schodech, chůzi nebo při běhu. Již nestačí měnit prádlo, nutné je nosit vložky a omezovat pitný režim. Podvědomě se vyhýbáte sportu, chození do společnosti a vyhýbáte se intimitám.
III. stupeň – K úniku moči dochází již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč již uniká takřka permanentně, i při pomalé chůzi anebo i ve stoje.

Příznaky stresové inkontinence

K nejvýraznějším příznakům patří únik moči při kašli, kýchnutí, smíchu, postavení se, vystupování z auta, zvedání těžkých břemen, cvičení i sexu.

Příčiny stresové inkontinence

Příčinou této inkontinence je oslabení svalů pánevního dna a povolení močového svěrače. Ke ztrátě pevnosti dochází ponejvíce z těchto důvodů: těhotenství, po porodu a následkem příchodu menopauzy. Stavu negativně přispívají i další nemoci, jako chronický kašel nebo kýchání. Dále se na stavu podepisuje i obezita, kouření, nadměrná spotřeba kofeinu nebo alkoholu, hormonální deficit anebo také i fyzicky namáhavá práce spojená s nošením těžkých břemen. K inkontinenci dále přispívá také i stoupající věk, chirurgické zásahy v pánevní oblasti a porod spojený s velkým tlačením.

Komplikace stresové inkontinence

Vedle vyřazení ze společnosti a psychické újmy, zde narůstá i úzkost, klesá sebevědomí. Objevit se může i kožní vyrážka. Rizikem je i větší sklon k infekcím.

Diagnostika

To, proč dochází k úniku moči a také, že za tímto stavem nevězí žádný jiný problém, prokáží testy funkce močového měchýře, změření reziduální mikce moči (zbytkové moči v močovém měchýři), měření tlaku v močovém měchýři, sono močového měchýře a cystoskopie.

Léčba

Efektivní léčbou stresové inkontinence je posilování svalstva pánevního dna s pomocí cviků Mojžíšové anebo za užití Kegelových cviků. Kromě nich svalstvo pánevního dna dokáže posílit rovněž vaginální pesar nebo Venušiny kuličky. S inkontinencí vám může pomoci i nastolení speciálního režimu, který spočívá v popíjení přesného množství tekutin v předem určenou hodinu.

Pokud není zbytí, zasáhne chirurgie. Užít k tomu může injekční aplikaci gelu do horní části močové trubice, který zlepší funkci svěrače. Laparoskopický zákrok zvaný retropubická kolposuspenze sešněruje vazy a kosti pro zvednutí podpůrných tkání v blízkosti hrdla močového měchýře a horní části močové trubice. Nejobvyklejším chirurgickým postupem je tzv. Sling postup při němž se do dané oblasti dá vlastní tkáň, dárcovská tkáň anebo syntetický materiál, který vytvoří ochrannou síť a podpoří močovou trubici.

1 komentář

  1. Dobrý den, jsem již 10 let po operaci inkontinence (robotické) a nyní mi opět inkontinence začala a ve věštší míře. Co s tím lze dělat ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here