Domů Nemoci Ortopedie Subchondrální skleróza

Subchondrální skleróza

Subchondrální (pod chrupavkou) skleróza je následkem poškození chrupavky během artrózy, tj. je poškozená i kost přímo pod chrupavkou.

Subchondrální kostní destička:

Subchondrální kost je kostní vrstva, lamela, která leží přímo pod chrupavkou. Je dost porézní a má v sobě kanálky, které zprostředkovávají přímé spojení mezi kloubní chrupavkou a subchondrální kostí. Těmito kanálky procházejí cévy a také nervy. Pod subchondrální kostní destičkou je subchondrální trabekulární kost.

Osteoartritida:

Osteoartritida je chronické degenerativní onemocnění kloubu, kdy dochází k poškození kloubní chrupavky, může dojít k jejímu kompletnímu zničení. Kosti, které tvoří kloub, se tak třou o sebe a dochází k jejich poškození.

Rizikové faktory sklerózy subchondrální:

·       Genetické predispozice − může být přítomná genetická porucha pojiva, může se špatně tvořit např. kolagen

·       Pohlaví – častěji je přítomná osteoartritida u žen než u mužů, může to být dáno působením estrogenu, resp. jeho úbytkem po menapauze

·       Věk – výskyt osteoartritidy a tedy i sklerózy se zvyšuje s nárůstem věku kdy je tělo již opotřebené

·       Obezita – vyšší tělesná hmotnost vede k vyššímu namáhání kloubů a jejich poškození

·       Fyzická aktivita – nadměrná aktivita a přetěžování může vést k poškození kloubů

·       Zranění kloubů – zranění, které postihuje kloub, může vést k trvalému poškození

·       Abnormální postavení kloubu urychluje degeneraci v něm probíhající, kloubní plochy se nepřesně dotýkají a rychleji se opotřebí

·       Poškození vazů a kloubního pouzdra zvyšuje nestabilitu kloubu a urychluje degeneraci

 Subchondrální skleróza:

Během tohoto patologického procesu dochází ke změně architektury kosti. Stejně jako chrupavka pak ubývá i subchondrální kost.

Příznaky subchondrální sklerózy:

Příznaky se podstatně neliší od těch, které jsou spojené s osteoartritidou. Nejčastěji se jedná o:

  • Bolesti kloubů, v pohybu i v klidu
  • Omezení pohybu v kloubu
  • Drásoty v kloubu

Určení diagnózy:

Pro určení diagnózy se používá v první linii rentgen, který odhalí problém. Pro upřesnění se provádí další vyšetření, a to CT nebo magnetická rezonance. Tím se přesně zjistí rozsah poškození chrupavky i kosti pod ní.

Komplikace sklerózy subchondrální:

Subchondrální cysty:

V kosti postižené subchondrální sklerózou se mohou vytvořit cysty. Jedná se o drobné váčky, které jsou naplněné tekutinou.

Tvorby výrůstků:

Na poškozené kosti, která se snaží o regeneraci může dojít k tvorbě nárůstků, osteofytů, které dále poškozují kloub i tkáně v jeho okolí.

Léčba subchondrální sklerózy:

Léčba je stejná jako v případě osteoartritida, tj. mírní se zánět a bolest pomocí léků. Vhodná je také fyzioterapie, snížení tělesné hmotnosti. Podávání nitrokloubních injekcí kortikoidů. V mnoha případech však je jedinou léčebnou možností náhrada postiženého kloubu. Často se provádí náhrady kyčelního či kolenního kloubu, ale také loketního atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here