Domů Nemoci ORL Suchá nosní sliznice

Suchá nosní sliznice

Suchá nosní sliznice vzniká díky nedostatečné vlhkosti. Takovýto stav je vysoce nepříjemný, nepohodlný a vede k nepříjemnému vysušení nosních průchodů, krvácení z nosu. Popraskaná suchá nosní sliznice je mnohem více náchylná k infekcím, což si pak může vyžádat léčbu antibiotiky.

Suchou nosní sliznici doprovází bolestivé ranky a suché krusty. Možná vás to překvapí, ale tento problém trápí více lidí, než by vás možná napadlo.

O nosní sliznici

Nos je důležitý čichový orgán, který slouží rovněž i k dýchání. Po vdechnutí se vzduch zahřeje a zvlhčí. To se však nemůže stát, když je sliznice suchá. V nose také dochází k filtraci vzduchu. V nose je vzduch čištěn s pomocí řasinek. Zbaví ho prachu, bakterií a virů. Aby řasinky mohly v nose správně fungovat, musí být vlhké.

Příznaky suché nosní sliznice

Suchá sliznice se projevuje bolestí, pocitem ucpání, výskytem krust, drobného krvácení, pocitu suchého nosu.

Rizika

Mít suchou sliznici v nose, není zdravé. Pokud je sliznice suchá, není v nose ta správná bariéra, která vás chrání před infekcemi. Suché krusty jsou podložím k tomu, aby se u nich nashromáždily bakterie. Sliznice se ztenčuje.

Příčiny

K nejčastějším příčinám vzniku vysušené sliznice je studený a suchý vzduch. Vytápění také vysušuje nosní sliznici. V zimě je člověk vystaven vysušování nosní sliznice venku i  vevnitř. Takovéto trápení nosu má pak na svědomí,že sliznice se ztenčuje, vysušuje, praská a vznikají zde krusty.

K dalším faktorům, které suchou sliznici způsobují, jsou alergie, senná rýma, běžná rýma, hormonální změny, menopauza, užívání některých léků, klimatizace, Sjörgen nebo lupus.

Jak na suché nosní sliznice

Máte několik možností, jak zvládnout své sliznice. základem všeho je však prevence, čili vyhýbání se rizikovým místům, které vysouší sliznici.Pořiďte si domů zvlhčovače. Pravidelně je čistěte, aby se nestaly zdrojem bakterií. Udržujte v místnosti teplotu v rozmezí 20 až 21 stupňů Celsia. Optimální vlhkost v interiéru se pohybuje mezi 30-50%. Závisí od teploty v místnosti. Vyšší vlhkost pak zase podporuje růst roztočů a jiných alergenů. Dobré je mít v pokoji i vlhkoměr. Používejte nosní spreje, které vám pomohou udržet vaši sliznici dostatečně vlhkou. Jde především o spreje s mořskou vodou nebo třeba také Vincentku. Pomoci mohou i parní inhalace, saunování, teplá sprcha nebo vana anebo také pravidelná návštěva bazénu. Důležité je rovněž i dostatečný příjem tekutin. Pomoci může i nosní laváž Vincentkou. Výplach  se provádí speciální konvičkou, kterou můžete pořídit v lékárně za celkem nízkou částku.

Kdy navštívit lékaře

Suchá sliznice v nose nutí k častému smrkání.

K lékaři je dobré zajít i v případě atrofické rýmy a sjörgenova syndromu.

Lékaře navštivte pokud máte nos silně suchý, jestliže váš nos bolí anebo krvácí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here