Domů Nemoci Léky Sumamed

Sumamed

Sumamed je velmi silné antibiotikum ze skupiny makrolidových antibiotik, které má účinnou látku zvanou azithromycin. Tento lék se užívá k léčbě infekčních chorob. Zvládne zpacifikovat velké množství mikroorganismů.

Indikace Sumamedu

Lékař tento lék předepíše především z důvodu bakteriálního zánětu hltanu, mandlí, vedlejších nosních dutin a středního ucha. Dále se předepisuje na bakteriální zánět průdušek, zhoršení chronického zánětu průdušek a na zápal plic. Lék řeší i záněty kůže, způsobené Lymeskou borreliózou, růži, bakteriální puchýřovité onemocnění kůže i hnisavé záněty kůže. V neposlední řadě se předepisuje na pohlavně přenosné choroby, nekomplikované záněty močové trubice, děložního čípku a pánve.

Na co si dávat pozor

 • Lék se nesmí užívat v případě přecitlivělosti na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Nesmí jej užívat ani lidé s alergickou reakcí na makrolidové antibiotikum.
 • Velký pozor se musí dávat u závažného onemocnění jater, ledvin a u poruch srdečního rytmu.
 • Sumamed ovlivňuje účinky jiných léků, ale i jiné léky mohou ovlivnit efekt tohoto léku. Jde o léky snižující kyselost v žaludku, námelové alkaloidy, antikoagulancia, warfarin, léky na posílení srdeční činnosti a léky na imunitní systém.  
 • Při užívání u myasthenia gravis může dojít k exacerbace onemocnění.
 • Lék neúčinkuje na superinfekce mikroorganismy, např. na mykotické infekce.
 • V souvislosti s Clostridiem difficile se může objevit průjem, a to i dost silný.

Jak užívat Sumamed

 • Sumamed se užívá jednou denně. Mohou být užívány s jídlem i bez jídla. Tablety se polykají celé. Obvykle se užívá po dobu tří dnů.
 • U boreliózy se podává dvojnásobná dávka. Užívají se tedy dvě tablety najednou první den a následně pak po jedné tabletě dalších 5 dnů.
 • U pohlavních chorob se užívají v jedné dávce dvě tablety denně.
 • U nekomplikovaných zánětů močové trubice, děložního čípku se užívá první den 1 tableta a další 4 dny pak polovina této 500 mg tablety.
 • Lék je určen dospělým a lidem s váhou nad 45 kilogramů.

Sumamed v těhotenství a během kojení

O tom, zda je jeho užívání během těhotenství a kojení vhodné, vždy rozhodne lékař.

Nežádoucí účinky

Velmi často se v souvislosti s těmito antibiotiky objeví ztráta chutě k jídlu, závratě, bolest hlavy, mravenčení, brnění, svědění, porucha chuti, poškození zraku, hluchota, průjem, bolest břicha, nevolnost, nadýmání, vyrážka, svědění, bolesti kloubů, únava, nízký počet bílých krvinek.

Méně často se může objevit kvasinkové onemocnění, kandidóza, poševní infekce, dochází ke snížení počtu bílých krvinek, dochází k alergické reakci, objevuje se ospalost, nespavost, šelest, Stevens-Johnsonův syndrom, přecitlivělost na světlo, kopřivka, bolest na hrudi, otoky, nevolnost a celková tělesná slabost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here