Domů Nemoci Příznaky Šumění, hučení v uších

Šumění, hučení v uších

Šumění uší je jeden z mnoha příznaků problému nazývaného tinitus. Postižení tímto problémem můžou v uších pociťovat šelest, pískání, hučení, šumění nebo zvonění. Jedná se o zvuky, které nejsou přijímány z okolí. Samozřejmě je nutné si uvědomit, že uvedené příznaky včetně šumění v uších jsou způsobeny nějakým problémem. Tinitus není nemoc, jde o jeden z projevů jiných onemocnění.

Nemoci způsobující šumění a hučení v uších

Psychické problémy, stres a únava

V tomto případě je nutné změnit životní rytmus. Omezit různé aktivity, být v klidu, nerozčilovat se. V některých případech pomůžou uklidňující léky nebo návštěva psychologa. V těchto situacích vás prostě chce tělo donutit ke zmírnění životního stylu.

Meniérova choroba

Způsobuje ji výron ve vnitřním uchu. Postižený trpí závratí, šuměním v uchu, nevolností a někdy poruchami sluchu. Akutní fáze nemoci vyžaduje léčbu v nemocničním zařízení. Podávají se léky a následuje rehabilitace.

Otoskleróza

Toto degenerativní onemocnění postihuje kostěný labyrint vnitřního ucha. Kostěná část mění strukturu a někdy i částečně tvar. Tím dochází ke ztrátě sluchu. Mezi příznaky patří závratě, nedoslýchavost a ušní šelest.

Lymská borelióza

Jedná se o bakteriální chorobu, kterou šíří zejména klíšťata. Vždy vyžaduje antibiotickou léčbu, protože neléčená borelióza může v extrémním případě ohrozit postiženého na životě. Mezi projevy najdeme pomalu se šířící červenou skvrnu od místa kousnutí, horečku, únavu, bolesti kloubů nebo šumění a pískání v uších.

Mezi nemocemi způsobujícímu šumění v uších existují také různá zánětlivá a nádorová ušní onemocnění, pokročilá stádia cukrovky nebo poruchy funkce Eustachovy trubice. Tento problém může vniknout i jako důsledek úrazu hlavy, hlavně v oblasti spánku.

Diagnostika šumění a hučení v uchu

Šumění v uších
Šumění v uších

Je potřeba navštívit ušní-nosní-krční ambulanci, tzv. ORL. Podle vybavení ambulance také můžete být odesláni na jiné, více specializované pracoviště vybavené potřebnými diagnostickými přístroji. Vyšetřeny by měly být krční cévy za pomoci ultrazvuku, sluch skrze audiometrické vyšetření a pozornost by měl lékař věnovat také krční páteři. K tomu může posloužit rentgen nebo magnetická rezonance. CT vyšetření pomůže odhalit přítomnost nádorového bujení. Můžete být též odesláni na stomatologii, pokud je podezření na poškození čelistního kloubu nebo souvislost šumění v uších s oborem stomatologie.

Jak již bylo uvedeno výše, někdy se jedná o důsledek psychických nebo nervových problémů. V takovém případě může problém tinitusu řešit neurolog nebo psycholog. Častěji však, pokud jiná vyšetření nic neodhalila, obdržíte léky na uklidnění, případně na rozšíření cév nebo alergii. Vše záleží na výsledcích jednotlivých diagnostických metod a rozhodnutí lékaře.

4 KOMENTÁŘE

  1. Hezký den,,v klidovém stavu pociťuji silné či slabé štěbetání ptactva v uších,někdy se ty opeřenci doslova překřikují,je nějaké řešení? Díky s pozdravem Jirka

  2. Manželovi šumí v hlavě před lety měl mozkovou cévní příhodu může to mít souvislost a jak to případně léčit děkuji

  3. Dobrý den mě už měsíc píská uchu čím dál víc je to hrozně v pátek jdu ležet do nemocnice na kapacky tak doufám že mi to zmírní PISKANI

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here