Domů Nemoci Infekce Svalovec stočený

Svalovec stočený

Svalovec stočený (Trichinella spiralis) se řadí mezi hlístice. Jedná se o parazita, který napadá savce, takže se nevyhýbá ani člověku. Dalšími napadanými mohou být také ptáci.

Onemocnění, které svalovec stočený způsobuje se jmenuje trichinelóza.

Vývoj svalovce stočeného:

Svalovec prochází více vývojovými stadii, všechny probíhají v hostitelích. Zajímavé je, že mezihostitel se může stát i konečným hostitelem. Typičtější však je, že má svalovec více mezihostitelů.

Mezihostiteli bývají hlodavci, hlavně potkani, prasata a šelmy. Člověk se nakazí konzumováním nedostatečně upraveného masa nakaženého zvířete. Tím se stává konečným hostitelem, neboť společně s masem zkonzumuje živé infekční larvy, které jsou zapouzdřené. Když prochází potrava s larvami žaludkem, dokážou žaludeční šťávy narušit obal a tím se uvolní larvy. Dostávají se do tenkého střeva, kde také pohlavně dospívají, páří se produkují velké množství larev, které mohou migrovat ze střeva do dalších tkání, nejčastěji se uchycují v kosterní svalovině, v níž se zapouzdří. Mohou i kalcifikovat a přežívat i 30 let.

Příznaky onemocnění svalovcem stočeným:

Příznaky nemoci se odvíjí od množství parazitů, kteří jsou v organismu. Na začátku probíhá infekce bez příznaků.

Infekce má několik fází.

  1. První fáze nemoci, tj. střevní fáze, je vázaná na množení parazita ve střevě.

Střevní obtíže zahrnují zvracení, nevolnost a průjmy. Později dochází ke vzniku krvácejících vředů v trávicí soustavě, a to jak v oblasti tenkého, tak tlustého střeva, a dokonce i žaludku.Kolem osmého až desátého dne od nákazy se objevují závažné zánětlivé reakce v trávicím traktu, neboť se larvičky dostávají skrze stěnu trávicí soustavy do ostatních tkání. Když k tomu dojde, dochází ke zmírnění střevních obtíží.

2. Druhá fáze, tj. migrační a svalová je charakterizovaná ustávajícími střevními obtížemi a migrací larviček do jiných částí těla.

To je spojené s nárůstem tělesné teploty, vznikem kožních vyrážek, otoků, nejčastěji v obličeji, bolestmi svalů a poruchami jejich funkce. Velmi problematické je, že mohou být napadeny také dýchací svaly. Mohou se objevit také poruchy vidění. Těžké případy jsou také spojené s krvácením pod nehtovými lůžky.

Diagnostika trichinellóz:

Svalovec stočený se diagnostikuje pomocí přítomnosti protilátek. Používá se také mikroskopické vyšetření stolice, v níž se objeví larvy. Dále se může detekovat DNA parazita.

Léčba infekcí vyvolaných svalovcem stočeným:

Při potvrzené infekci se na začátku podává silnější projímadlo a antiparazitikum. V dalších fázích se již podává samotné antiparazitikum. Je možné také podávat protizánětlivou léčbu, aby se potlačila zvýšená odpověď imunitního systému na přítomnost mrtvých parazitů.

Prevence nákazy svalovcem stočeným:

Důležitou prevencí trichinellózy je konzumace masa, které je upravováno na vyšší teploty. Udává se, že se larvy ničí až při teplotě 60 stupňů. Larvy je možné zničit také dlouhodobým zmražením masa na 20 a více dní na minus 15 stupňů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here