Domů Nemoci Příznaky Svědění dlaní

Svědění dlaní

Svědění dlaní je nepříjemným, nicméně nikoliv však obvyklým problémem. Dlaně jsou velmi citlivou a také i nejužívanější částí těla, jíž osaháváme prostor okolo sebe a do nichž bereme všechno možné. Příčina svědění proto může být doopravdy různorodá.

Příčina svědění dlaní

Příčin svědění dlaní je celá řádka. Některé nemusí být ani s nějakou chorobou spojeny. Někdy doprovází jiné onemocnění a někdy se jedná o onemocnění přímo dané postižené oblasti.

  1. K nejčastější příčině svědění dlaní je primární biliární cirhóza, což je nemoc, která se vlastně dlaní ani netýká. Jedná se o onemocnění jater, kdy dochází k uvolnění kyselin do krevního řečiště. Toto svědění může být nejhorší v určitou denní dobu, den anebo noc.
  2. Velmi častou příčinou svědění dlaní je rovněž i alergická reakce na potraviny. K těm nejčastějším viníkům přitom patří vejce, mléko, arašídy, sója anebo také mořské plody.
  3. Třetí nejčastějším příznakem svědění dlaní, je syndrom karpálního tunelu, kdy za tím stojí útisk nervů. Potíže vznikají z přílišného psaní, užívání počítače a vykonávání práce, která je založena na užívání prstů.
  4. Atopická dermatitida je nepříjemné onemocnění, které se objevuje i jinde na těle. Projevuje se šupinami, zarudnutím, vyrážkou a silným svěděním. Atopická dermatitida je obvykle projevem alergické reakce.
  5. V poslední době čím dál častější příčinou je systémový lupus. Autoimunitní onemocnění, které provází léze a zarudnutí dlaní. Velmi nepříjemné svědění, je jen třešinkou.

svědění dlaní

Příznaky

Svědění dlaní je celkem významným příznakem. Dle příčiny se pak objevují i další příznaky, které vám pomohou rozlišit o jakou chorobu se to vlastně jedná. Typické však pro svědění dlaní také je, že daná oblast je zarudlá, napjatá, teplá, může se loupat a může také praskat. Nemocný je díky tomu neklidný, může být i podrážděný.

Diagnostika

Diagnostika je v těchto případech velmi důležitá, jen tak může být pak naordinována i správná léčba, která vás svědění dlaní může zbavit. Základem je navštívení svého obvodního lékaře, kterému sdělíte své problémy. Lékař vytvoří anamnézu a prohlédne si vás. K základnímu vyšetření pak náleží krevní odběry a vyšetření moče. Lékař pak nemocného může poslat na kožní, alergologii, imunologii nebo revmatologii.

Léčba onemocnění

Léčba se odvíjí od toho, co ji způsobuje. Někdy je řešení snadné, ale jindy celkem svízelné. Mnohdy je velmi důležité, aby k diagnostice došlo včas. U biliární koliky pomáhá kyselina ursodexycholová a antihistminika. Alergie vyžaduje v prvé straně odstranit daný alergen. Dále pak pomáhají i zde antihistaminika. Syndrom karpálního tunelu se řeší operativně anebo konzervativně. Chirurgické řešení, je však až ta krajní možnost. Pomoci mohou i kortikosteroidy, antirevmatika. Lupus se léčit bohužel nedá a tak se to musí zkusit s kortikosteroidy nebo s cyklofosamidem. U ekzémů je to komplikované. Základem je dobrá péče o pokožku, promazávání, nasazení antimykotik nebo antibiotik, antihistaminik anebo s kortikosteroidů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here