Domů Nemoci Kůže Svědění kůže na těle

Svědění kůže na těle

Svědění kůže neboli pruritus je velmi nepříjemný zdravotní, a zároveň společenský problém, protože pacienta nutí, aby se neustále škrábal na postižených místech. Mezi nejčastější příčiny svědění patří suchá nebo podrážděná pokožka, atopický ekzém, alergické kožní projevy nebo plísně a další dermatologické obtíže. Může se však jednat o projev jiných onemocnění, například štítné žlázy.

Příznaky a příčiny

Svědění kůže na těle, pro které je typický nepříjemný pocit nutící pacienta ke škrábání kůže, může mít celou řadu

Svědění kůže na těle
Svědění kůže na těle

příčin. Lokální svědění je nejčastěji způsobeno bodnutím hmyzem, například komárem. Velmi často se jedná o důsledek alergické reakce na slunce, kdy části těla, které pacient vystavil slunečním paprskům, po nějaké době začnou svědit, zejména večer. Samostatnou skupinu příčin pak představují potravinové alergie, kdy dochází ke svědění kůže po konzumaci některých potravin, například ovoce nebo kakaa. Typickým příkladem akutního alergického onemocnění je kopřivka, která zpravidla bez problémů samovolně odezní. V zimním období, kdy je pleť více vysušována, se může jednat o pouhý projev suché kůže, zejména na hlavě (tvorba lupů) nebo v oblasti končetin. Jinou možnou příčinou je nadměrné pocení. Samostatnou skupinu příčin pak představují infekční kožní onemocnění.

Infekční onemocnění kůže

Infekční onemocnění kůže jsou vysoce nakažlivá a přenášejí se zpravidla kontaktem s nakaženou osobou nebo s předměty, s nimiž přišla tato osoba do kontaktu. Mezi nejčastější infekční onemocnění kůže patří impetigo – nezávažné onemocnění způsobené bakteriemi stafylokoka nebo streptokoka projevující se vznikem boláků, které postihuje především dětí, a léčí se lokální aplikací antibiotik, závažnější případy si však mohou vyžádat celkovou antibiotickou léčbu. Dále se můžeme poměrně snadno nakazit svrabem. Svrab (lidově prašivina) je kožní onemocnění způsobené drobným parazitem – zákožkou svrabovou, jejíž samičky nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou paraziti hloubící si své chodbičky pod kůží, kteří jsou aktivní především v noci, a proto je svědění po těle obtěžuje pacienty především v tuto dobu. Svědění kůže po těle je rovněž příznakem planých neštovic. V prostorách veřejných saun a bazénů pak číhá riziko nákazy plísňových infekcí.

Atopický ekzém

Čím dál více pacientů postihuje atopický ekzém neboli atopická dermatitida. Jedná se o chronické alergické onemocnění, jehož léčba je velmi obtížná. Příčinou je chronická alergická reakce, která způsobuje zánět kůže vyvolávající svědění. Pokožka je nápadně suchá, hrubá a načervenalá. Atopický ekzém postihuje děti i dospělé. U dětí jsou nejčastějšími ložisky loketní jamky a zápěstí. Mnoha dětem ekzém v pubertě vymizí, některé trápí po celý život.  U dospělých se pak kožní projevy často rozšiřují do oblasti obličeje a po celém těle. Při léčbě se používá několik skupin léků, zejména antihistaminika a kortikoidy. Pacientům s atopickou pokožkou se rovněž doporučuje, aby pokožku pravidelně promašťovali krémy a příliš ji nevysušovali sluněním, koupáním, apod. Ke zlepšení stavu přispívá pobyt u moře a vyvarování se nadměrné stresové zátěži.

Jiné možné příčiny

Svědění kůže na těle však nemusí bezprostředně souviset s nemocemi  kůže, ale může signalizovat onemocnění jiných orgánů, například štítné žlázy nebo ledvin (pokud dojde k selhání jejich funkce, zdrojem svědění je hromadící se močovina). Dále se může jednat o poruchu odtoku žluči nebo o jeden z příznaků některých psychických onemocnění. Léčba svědění spočívá v odstranění příčiny (například u impetiga), pokud to není možné, tak ve zmírňování následků (například u atopické dermatitidy).

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here