Domů Nemoci Příznaky Svědění lýtek

Svědění lýtek

Příčin svědění lýtek je spousta. Způsobují je banální, ale i poměrně závažné příčiny, které si zaslouží pozornost i návštěvu lékaře.

Svědění kůže se odborně říká pruritus. Jde o nepříjemný příznak, který nás upozorňuje na problém. Při svědění lýtek je důležité, abyste rozlišili, zda vás svědí pouze určité místo, jedno lýtko anebo obě celá lýtka.

Nejčastější příčiny

 • Kromě toho, že vás lýtka mohou svědět jednoduše proto, že jste si před pár dny holili nohy a nové chloupky si razí svou cestu, může za svěděním lýtek být i mykotická infekce.
 • Plísňové onemocnění nemusí být pouze mezi prsty na nohou, ale vlastně kdekoliv na těle. Větší sklon k takovým infekcím mají lidé s narušenou imunitou, lidé s cukrovkou nebo AIDS a také i ti, co před nedávnem užívali antibiotika.
 • Další zdravotní příčinou, která může stát za nepříjemným svěděním lýtek je atopický ekzém. To je alergické kožní onemocnění, které se objevuje již v dětství, ale není nic nezvyklého, když se objeví až v dospělosti. Jeho léčba je dost obtížná a dotyčného provází po celý život.
 • Alergická kopřivka je asi neznámější reakcí, která může způsobit svědění nejen lýtek. Vedle svědění se na nohách objeví i zarudnutí a vyrážka. 
 • Poměrně banální příčinou je i sprchování v horké vodě. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, vyzkoušejte sprchování vlažnou vodou, uvidíte, že po čase vaše potíže odezní.
 • Za svědění může být i suchá kůže. Řešení tohoto problému spočívá v důkladném promazávání.
 • K poměrně banálním příčinám svědění lýtek patří i pobodání hmyzem anebo přisátí klíštěte. Pokud ze štípance vznikne zánět anebo dojde dokonce k nákaze boreliózou, z banálního problému se stává velice závažný. Takže ho rozhodně nepodceňujte.
 • Jednou z příčin svědění lýtek je i obyčejné pocení. Je až k neuvěření, jaké peklo dokáže způsobit zaschlá sůl na kůži.

  Jak se takové svědění projevuje

  Svědění samo o sobě je velmi nepříjemným příznakem, který má velice blízko k bolesti. Jde o velmi nepříjemný pocit, který vysloveně vybízí k poškrábání. To se mnohdy může proměnit v urputné škrábání. Bohužel ani to nepřináší úlevu, spíše naopak. Vůbec nejhorší je, když se rozškrábete až do krve.

Jak si ulevit?

Udržujte svou kůži v chladu. Teplo pocit svědění zhoršuje.
Pokud se potíte, oplachujte se vlažnou vodou, nohy pak promazávejte, aby nebyly přesušené.
Zvlhčujte kůži lehkými emoliencii.

Jak řešit svědění lýtek

Pokud za svěděním nejsou nějaké banální důvody, neváhejte se obrátit na kožního lékaře, nebo případně na svého obvodního lékaře. Ten bude zjišťovat, kdy vás to nejvíce svědí, kde vás to svědí a jestli existují nějaké situace, které svědění zhoršují. Zajímat se bude také o to, jestli se škrábete. A proto se na všechny tyto otázky předem připravte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here