Domů Nemoci Příznaky Svědění očních víček

Svědění očních víček

Svědění víček představuje velmi nepříjemný příznak, který může být spojený s různými zdravotními problémy. Možností je spousta. Jde kupříkladu o zánět očních víček, chronický zánět očních víček, ekzém očních víček i alergická reakce.

Zánět očních víček

Vedle svědění očních víček se tento zdravotní problém projevuje i pálením, zarudnutím, zaschlým sekretem. Dost to bolí. Stav se řeší antibiotickou mastí. Dodržovat se musí i přísná hygiena. Stav může bohužel přejít z akutní formy do chronické, což je velmi nepříjemné. 

Příčiny vzniku

Dochází k tomu při blokádě slzných žlázek. Dojít k tomu může při infekci očních víček. Sklon k tomu může mít i ten, koho trápí suché oči. Problém s blokádou Meibomových žláz, které mají za úkol promazávat oko. Může jít i o vrozený problém. 

Diagnostika

Diagnózu odhalí oční lékař. Ten si prohlédne oko a jeho okolí. Může udělat i stěr. 

Chronická blefaritida

Chronická blefaritida je odborné označení pro chronický zánět očních víček. Postihuje i kůži a řasy. Může být spojen i s Meibomovými očními žlázkami. Často je nemoc spojená se seboroickou dermatitidou anebo také s bakteriální infekcí. Ta je obvykle stafylokoková. Spojena může být s rosaceou, atopií, poleptáním oka, s puchýřky, poleptáním oka, jizvami, Stevensův-Johnsonův syndrom. K rizikovým faktorům náleží alergeny, dermatitida pokožky hlavy, mastná pleť, cukrovka, akné, stáří, dráždění chemickými látkami, smog, špinavé ruce. 

Léčba

Léčba je dlouhodobá. Neobejde se bez vytrvalosti a pečlivosti nemocného. Péče musí být pravidelná. Potíže není možné zcela vyléčit, ale výrazně potlačit. Základem úspěchu je špičková hygiena, kterou je zapotřebí provádět dvakrát denně. Pokud polevíte, může se nemoc zase vrátit. Pomáhají nahřáté obklady. Vhodné jsou i masáže žláz. Lékař předepisuje i antibiotické kapky a masti. Pomoci mohou i kortikoidy. Podle příčiny mohou rovněž pomoci i šampóny proti lupům, přerušení užívání kontaktních čoček, vyhýbání se dráždivých látek, užívání omega 3 mastných kyselin. 

Ekzém očních víček

Oční víčka postižené ekzémem nepříjemně svědí. Ekzémy se mohou navíc i různě kombinovat. Může jít i o alergický ekzém. Může ho způsobit kosmetika, zelenina,mouka, ale i oční kapky. Ekzém může být způsoben i přesušením, třením a namáháním očí. K dalším příznakům patří pálení, pupínky, zčervenání i olupování kůže. 

Alergické projevy 

U alergických projevů se tradičně také objevují i zarudlé a opuchlé oči. Alergický zánět spojivek postihuje skoro 20% lidí na celém světě. Oční projevy trápí každého druhého alergika. Oči jsou citlivé na světlo, slzí, jsou oteklé a zarudlé. Typické pro tento případ je, že se vyskytuje na obou očích najednou. V těžších případech může postihnout nejen spojivky, ale i oční rohovku. Stav spojený se slepotou je vzácný jev. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here