Domů Nemoci Oční vady Světloplachost

Světloplachost

Světloplachost, odborně fotofobie, je stav, při němž oko citlivě reaguje na světlo. Nemocný se světloplachostí velmi těžce ustává přechod ze světla do tmy a i běžné světlo mu připadá velmi ostré a nepříjemné. Pozor, s žádnou fóbií nebo nějakým nevysvětlitelným a neopodstatněným strachem nemá světloplachost nic společného.

Světloplachost se může objevit jakou pouhý příznak, ale může se jednat i o nemoc, která vzniká jako následek poškození oka nebo nervového systému.

Příčiny vzniku světloplachosti

Světloplachost může být vyvolána řadou příčin. Nejčastěji ji způsobuje zánět spojivek a rohovky, bolest hlavy, syndrom suchého oka, šedý zákal, zánět sítnice, zvýšená funkce štítné žlázy, chronický únavový syndrom, zánět mozkových blan, kocovina, meningitida, lupus, nedostatek vitamínu B, hořčíku anebo malárie. Velmi často se světloplachost objevuje i u nositelů kontaktních čoček. Kromě toho může jít i o vrozený dědičný problém. Je rovněž zjištěno, že světloplachostí trpí autisté, dyslektici, lidé s Bechtěrovovou nemocí, po chemoterapii.
Světloplachost může vzniknout, ale i zcela jinak, třeba vstupem příliš ostrého světla do oka. Když k tomu dojde, bývá poškozena rohovka nebo sítnice. Světloplachostí pak může trpět i ten, který má přecitlivělý nervový systém. Způsobovat ji však mohou i nadměrné impulzy vysílané do zrakového nervu anebo stimulace fotoreceptorů v sítnici.

Ve skutečnosti je však příčin ještě mnohem víc.

Příznaky světloplachosti

Příznaky se od sebe liší podle toho, co ji vyvolává. Světloplachost se nejčastěji projevuje jako bolest oka, tlak v oku, pocit cizího tělesa v oku, zarudnutí spojivky, otok víčka nebo zhoršení vidění. Nic neobvyklého není ani přítomnost migrény s aurou. Nemocný stav popisuje jako nesnášenlivost světla, kdy se mu světlo zdá mnohem ostřejší, než jak tomu je ve skutečnosti. Světloplachost pak vyvolává nejen šílenou bolest a chuť vylézt z kůže, ale také i slzení očí. Nemocný se snaží pocit ostrosti světla zmírnit přivíráním očí nebo nošením slunečních brýlí. Světloplachost pak doprovází i poruchy soustředění, stres a někdy i panický strach.

Snaha zmírnit problémy se světloplachostí

Potíže způsobené světloplachostí je možno zmírnit nebo zcela eliminovat nošením slunečních brýlí, čepice s kšiltem, běžné brýle by měly mít polarizační filtr. Nepříjemným příznakům způsobených světloplachostí vám pomůže vaše snaha vyvarovat se vysokému jasu na elektro přístrojích (televizi, mobil, počítač si nastavte na co nejnižší stupeň). Dále zkuste omezit také zdroje umělého světla, oči ošetřit i speciálními kapkami určenými pro světloplaché.

Léčba světloplachosti

Léčba se odvíjí od její příčiny. Je proto důležité stanovit nejprve správnou diagnózu.

Zánět spojivek

K nejčastějším příčinám, které světloplachost způsobují je zánět spojivek, které mohou být virové, bakteriální, parazitární i plísňové. Kromě světloplachosti zánět doprovází velká bolest a hustý různě zbarvený výtok z oka, který slepuje víčka; oko je doslova krvavé. Zánět je nutno akutně řešit u očního lékaře. Virový zánět se jako jediný neřeší aplikací antibiotických kapek, pomohou hlavně dezinfekční kapky a speciální zklidňující a dezinfekční masti na noc.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka můžeme bez ostychu označit za chorobu jednadvacátého století. k jeho rozmachu totiž došlo v posledních dvaceti letech. Nemoc je povětšinou spojena s dlouhodobým upřeným sledováním monitoru počítače. U něj totiž nemrkáme tak často, jak bychom za normálních okolností měli, čímž dochází k vysušování rohovky a spojivky, a to vede i k nedostatečné výživě. Tento stav se projevuje světloplachostí, ale i pálením očí, pocitu písku v očích a rozostřeného vidění. Stav zlepšuje úprava režimu zavírat oči, více odpočinku, dělat si přestávky, omezit dobu u počítače) a hlavně aplikace speciálních kapek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here