Domů Nemoci Kůže Svrab

Svrab

Svrab je nepříjemné onemocnění, které u mnohých budí ještě větší hrůzu než vši. I u této choroby, parazitární infekce, již dávno neplatí, že se jedná o problém, který se dotýká pouze chudých a špinavých (nedodržujících základní hygienické návyky). Stále se s ní sice potýká velké procento bezdomovců, ale bohužel také i mnoho dětí ve školách. Co s tím a proč tomu tak je?

Co je svrab?

Svrab je infekční parazitární kožní onemocnění, které způsobuje zákožka svrabová. Infekci se nejvíce daří v kolektivech, kde jsou lidé v těsném kontaktu. Svrab je velmi infekční a přenáší se dotykem, kožním kontaktem, pohlavním stykem s nakaženým i kontaktem s kontaminovaným předmětem (ložní prádlo, oblečení atd.). Záludné na svrabu je navíc i to, že se projeví až za 4-6 týdnů. Nakažený je však už v inkubační době infekční. Za tu dobu toho dokáže spoustu nakazit. Nejčastěji se infikují děti do 15 let, a pak lidi nad 75 let. V Česku se jedná o nejčastější parazitární onemocnění.

Zákožka je titěrné zvířátko, které do zrohovatělé pokožky vyvrtává kanálky a klade dlouhá vajíčka o velikosti 0,3 mm do slepých chodbiček. Zde se pak vylíhnou larvy, které se později, v průběhu dalších 3 týdnů, promění v dospělé parazity. Ty pak nejvíc řádí v průběhu noci, což nemocný pociťuje  jako nepříjemné, doslova nesnesitelné svědění.

Projevy nakažení

Typickým projevem nemoci je urputné noční svědění. Tento stav se zhoršuje hlavně po zahřátí. Na kůži se objevují drobné papulky, které spojuje klikatá chodbička. Postižená oblast je často rozškrábaná, se stroupky, puchýřky a hnisavými ložisky. Svrab postihuje zejména tenkou kůži, kterou najde především na zápěstí, v oblasti mezi prsty, okolo loktů, v podpaždí, podkolení, okolo pupku, v kožních záhybech na břiše, okolo prsních bradavek, na spodní straně hýždí, stehnech a na klenbě nohy.

Prevence

Jak přenosu zamezit? Dbejte na hygienu, čistotu domova a měňte často ložní prádlo.

Co dělat, když mi byl diagnostikován svrab

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že jde o velmi infekční onemocnění a že pokud si tuto chorobu přinese domů vaše dítko, budete mít svrab běhm několika chvilek všichni. Po zjištění diagnózy je velmi důležité, abyste všechny matrace, gauč, křesla, polstrované židle, polštáře, peřiny, deky důkladně vyčistili. Ideální je vynést všechno ven a nechat vyvětrat, vyprat na 60, vyžehlit napařovačkou, povysávat vysavačem na roztoče apod. Celkem pozitivní je, že mimo pokožku je zákožka schopná přežít maximálně 4 dny, ale i to je poměrně slouhá doba.

Léčba svrabu

Léčbu svrabu řídí kožní lékař. Svrab se většinou léčí speciální mastí InfectoScab 5% anebo mastí s obsahem síry. Mast je nutné nanést na celé tělo kromě obličeje. Spolu s nakaženým se musí léčit všechny osoby, které s nakaženým přišli do kontaktu (samozřejmě, že i sexuální partneři). Po vyléčení je vhodné jet do sirných lázní nebo  sauny, abyste si uzdravení pojistili (ne dříve než třetí den po užívání mastí).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here