Syndesmofyty jsou kostnaté výrůstky z vazů, které jsou běžně vidět hlavně u vazů páteře, tedy přesně u meziobratlových kloubů, což vede k spojení páteře. Podobají se osteofytům. K syndesmofytům jsou náchylní lidé s ankylozující spondylitidou. běžně jsou vypozorováné i tam, kde pacienti podstoupili operaci zad nebo u nich došlo k chronické zátěži vazů páteře. Syndesmofyty indikují degeneraci páteře podobně jako osteofyty. Nicméně na rozdíl od osteofytů přemosťují kloub.
Syndesmofyty jsou kalcifikace nebo heterotopické osifikace, které se nachází uvnitř míšního vazu nebo v anulu fibrosus. Vyskytují se pouze v omezeném počtu stavů, tedy především u ankylozující spondylitidy, ochronosis, fluorózy, reaktivní artritidy nebo psoriatické artritidy. Mohou se nacházet podél okrajů obratlových těl nebo na neokrajové části, kdy jsou větší a objemnější mimo tělo obratlů. Ankylozující spondylitida pak vykazuje symetrické nevýznamné syndesmofyty.
Obsah článku
Ankylozující spondylitida
Pod pojmem ankylozující spondylitida se skrývá vlastně morbus Bechtěrev, pod nímž je tento stav u nás známější. Jde o skupinu zánětlivých revmatických onemocnění, jež postihujá spojení páteře. Hlavně tedy SI skloubení, disky a vazy páteře a někdy i kořenové a periferní klouby. Vede k postupné osifikaci kloubních pouzder a vazů a tím i k ankylóze segmentůcelé páteře, která může ztuhnout v jakémkoliv postavení. Onemocnění začíná v mladém věku obvykle mezi dvacátým a třicátým rokem a trápí zejména muže. Nemoc je vázaná na HLA-B27. Roli na vzniku má i střevní mikroflóra.
Projevy
K základním příznakům patří zánětlivá bolest v dolní oblasti zad a typicky v druhé polovině noci nemocného probudí ze spaní. Doprovází ji ranní ztuhlost. Bolest a ztuhlost se zlepší po rozcvičení. Bolest se šíří na vyšší oblasti páteře až na krční páteř. Mezi základní příznaky patří i artritidy ramenních a kyčelních kloubů. Dále pak vzniká nesymetrická oligoartritida, která je více na dolních končetinách. Vyskytnout se může i párkovitý prst. Dále jsou u této nemoci postiženy oči, srdce (aortální insuficience, převodní poruchy, aortitida), ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, plicní fibróza, amyloidóza ledvin a osteoporóza obratlů.
Diagnostika
U vyšetření se lékař zaměřuje na vyšetření sakroiliakálních kloubů. Dále se používá rtg páteře, MRI, čili magnetická rezonance, u níž je typický nález výpotku nebo otoku kostní dřeně. U laboratorního vyšetření naleznete zvýšenou sedimentaci krve, CRP a normocytární normochromní chudokrevnost.
Léčba
Základním kamenem je pravidelné, celoživotní cvičení, rehabilitace, fyzioterapie. Každý rok by měl absolvovat lázeňskou léčbu. Vhodná je rovněž i užívání nesteroidních antirevmatik, DMARDs a biologická léčba.