Domů Nemoci Onemocnění srdce Syndrom časné repolarizace

Syndrom časné repolarizace

Se syndromem časné repolarizace se setkáváme v kardiologii. Jedná se o poruchu přenosu vzruchů v převodním systému srdce. Tento systém zajišťuje pravidelné koordinované stahování srdeční svaloviny. Vzruch se tvoří v sinusovém uzlíku, přenáší se na srdeční síně, pak se dostává do oblasti přechodu síní a komor do atrioventrikulárního uzlíku a dále pokračuje na komory. Díky tomu dochází nejprve ke stahu síní a pak komor.  Cyklus se stále opakuje. 

Tento cyklus je možné zachytit na vyšetření EKG, kdy se používají elektrody snímající šířící se vzruchy z různých částí srdce.

Časná reporalizace na EKG

Časná repolarizace se na EKG objeví jako elevace (zvýšení) mezi komplexem QRS a intervalem ST. Komplex QRS reprezentuje stah svaloviny komor. Následuje interval ST, který bývá rovný a ve stejné výšce jako QRS komplex. Jeho snížení nebo zvýšení je spojováno s různými onemocněními srdce. Syndrom časné repolarizace je spojený s tzv. J vlnou, tedy zvýšením ST úseku. Nejčastěji se tato vlna vyskytuje ve svodech  II, III, VF a V3–V6.

Výskyt syndromu časné repolarizace:

Syndrom časné repolarizace se vyskytuje i cca 3 až 24 % lidí. Dříve byl záchyt časné repolarizace považován, pokud nebyly jiné problémy, za neškodný. Dnes se již ví, že se může pojit s různými riziky a srdečními onemocněními.  Lidé se syndromem časné repolarizace jsou více ohroženi, arytmiemi, fibrilacemi i náhlým úmrtím se srdečních příčin

Příčiny syndromu

U tohoto syndromu zatím nebyla určena přesná příčina. Je několik teorií. Mluví se o poruchách funkce minerálových kanálů v srdci, které jsou odpovědné za tvorbu vzruch. V tomto případě draslíkových. Je také domněnka, že existují vrozené, tj. genetické, vlivy, které ovlivňují právě geny kódující draslíkové kanály, např. mutace v genu KCNJ8, ale také v kanálech pro vápník a sodík.  

Příznaky syndromu:

Onemocnění může být dlouho němé a je zjištěno náhodně při vyšetření srdce. Nebo se může projevit jako srdeční komplikace, např. 

  • srdeční arytmie
  • fibrilace síní a komor
  • srdeční zástava
  • synkopy
  • infarkt srdečního svalu 

Diagnostikování a léčba:

Výše bylo popsáno, že syndrom časné repolarizace je možné  zjistit na EKG, které může provést kardiolog. 

Pokud se syndrom odhalí, je nutné počítat s tím, že hrozí vyšší riziko komorových fibrilací a dalších obtíží, které mohou vést i ke smrti. Je tedy otázkou, zda nasadit léčbu. Léčba se nasazuje vždy, pokud se syndrom klinicky projevil. Obtíže, i když vymizí, se totiž mohou opakovat, vracet. 

Volí se léky, které patří mezi sympatomimetika, isoproterenol v akutní fázi fibrilace a jako prevence před opakování se může podávat chinidin. 

Při významných obtížích je možné implantovat kardiostimulátor a kardiovarter-fibrilátor. Jedná se o přístroje, které dokážou detekovat arytmie a fibrilace a začnou produkovat impulzy, které zruší patologický srdeční rytmus a srdce se vrátí k normální činnosti. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here