Domů Nemoci Syndromy Syndrom horní hrudní apertury

Syndrom horní hrudní apertury

Syndrom horní hrudní apertury je onemocnění, které vzniká následkem utlačení nervově cévního svazku v oblasti horní části kostry hrudníku, které se říká rovněž i horní hrudní apertura. Utlačena tu je podklíčková tepna a žíla, tedy arteria a vena subclavia a pak také i plexus brachialis, což je nervový pletenec, který inervuje horní končetinu.

O nemoci

Nemoc trápí ponejvíce ženy s úzkým dlouhým krkem. K útlaku dochází mezi prvním žebrem a okolními strukturami. Uskřinutí usnadňuje také porucha krční páteře a okolních svalů. Existence tzv. krčního žebra. Objevit se může i v těhotenství. Vzniknout může i díky nádoru na vrcholu plíce. Vyvolat ji může i onemocnění rotátorové manžety, porušená krční ploténka, fibromyalgie, roztroušená skleróza nebo syndrom komplexní regionální bolesti. Vyvolat je mohou utrčité pohyby, tedy otáčení hlavy se zvednutou bradou, prudký nádech, vypnutí hrudníku a tlačení ramen dozadu, zvednutí horní končetiny, která je oddálena od trupu.  

Projevy syndromu horní hrudní apertury

Někteří nemocní nemusí mít vůbec žádné potíže. Ponejvíce se však objevuje mravenčení, brnění končetiny především na malíkové straně. Ruka je méně citlivá. Je zde pocit, že vše cítí jakoby přes rukavici. U vážnějších stavů je ruka dokonce namodralá, což je způsobeno nedostatečným prokrvením. Objevuje se i pocit studených rukou, oslabení, únava, bolest, Raynaudův syndrom. Dojde pak i na otok končetiny a oslabení svalů spojené s jejich zmenšováním. Stav se zhoršuje po nošení těžkých břemen na zádech. Vzniknout může i trombóza embolie. 

Diagnostika 

U nemoci je problematické to, že málokdo je donucen svými problémy vyhledat lékaře. Testování je potom už snadné, protože stačí jen měřit pulz na horních končetinách potom, co dochází k otáčení hlavy. Po provedení rtg. vyšetření je pak diagnostika stoprocentně potvrzena. 

Léčba

Základem všeho je vyvarování se dělání pohybů, které onemocnění vyvolávají. Nemoc se rychle zhoršuje v souvislosti se špatným držením těla. Vhodné je i posilování svalů na zádech, aby se předešlo k zhoršení stavu a komplikacím. Pomoci může i rehabilitace, která uvolní svaly v okolí prvního žebra. Existují i léky, které zmírňují mravenčení. Bolest se zmírňuje po zaledování. Teplo zase naopak pomáhá od bolestí spojené se špatným krevním oběhem. Pokud  léčba nezabírá a stav je komplikovanější, někdy nezbývá nic jiného než přistoupit k chirurgickému odstranění prvního žebra. Nic lepšího však ve světě medicíny na vyřešení tohoto nepříjemného problému doposud není. 

Komplikace

Komplikace syndromu horní hrudní apertury jsou poměrně vzácné, existují však. Nejčastěji jde o odumírání konečků prstů na ruce, což nakonec může vyústit v amputaci postižených částí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here