Domů Nemoci Nervová soustava Syndrom karpálního tunelu na rukou

Syndrom karpálního tunelu na rukou

Karpální tunelTakzvané nemoci z povolání, vzniklé následkem nepříznivého působení chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů na pracovišti, jsou stále častějším jevem v naší společnosti. Mezi nejčastější problémy patří různé nemoci kloubů, šlach a nervů končetin, způsobené jednostranným zatížením těchto částí těla. Až 35 000 lidí v České Republice postihl tzv. syndrom karpálního tunelu, nemoc typická pro lidi pracující s počítačem, profesionální hudebníky a také dělníky. Syndrom karpálního tunelu lze proto také uznat za nemoc z povolání.

Co je to syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu (latinsky syndroma canalis carpi) patří mezi onemocnění pohybového aparátu horní končetiny. Někdy se mu říká také úžinový nebo útlakový syndrom, vzniká totiž permanentním stlačováním nervu vedeným zápěstím (nervus medianus), který ruku inervuje. Ten je uložen v tzv. karpálním tunelu, úzké štěrbině uvnitř zápěstí, která je chráněna přilehlými zápěstními kůstkami a vazy. Nadměrným dlouhodobě trvajícím přetěžováním zápěstí ruky dochází ke zbytnění zápěstního vazu, který začne vyvíjet tlak na zmíněný nerv a utlačovat ho. Nerv poté přestává správně fungovat a způsobuje nepříjemné bolesti a další obtíže (viz příznaky). Mezi rizikové faktory vzniku syndromu karpálního tunelu je zmíněné přetěžování ruky stále se opakujícími pohyby, ale také prodělané zranění zápěstí, zánět šlach a vazů, uvádí se i hormonální změny spojené s užíváním antikoncepce či těhotenstvím. Také proto postihuje toto onemocnění častěji ženy než muže.

Jak poznáte, že trpíte právě syndromem karpálního tunelu?

Bolest rukou a zápěstí může mít pochopitelné různé příčiny, například záněty šlach či vazů, artrózu, revmatické postižení a jiné. Syndrom karpálního tunelu je však pro své příznaky specifický. Rozpoznat jej můžeme bolestmi a pocitem brnění, mravenčení a tuhnutí v prvních třech prstech ruky (palce, ukazováku, prostředníku), které jsou pro onemocnění typické. Postižení si stěžují na akutní ataky těchto nepříjemných pocitů zejména v noci, bolest v zápěstí je často budí. Ráno po probuzení je ruka neobratná a necitlivá. Se zhoršováním těchto příznaků dochází zároveň k oslabování svalů na ruce, nemocný se potýká se zhoršenými schopnostmi jemných pohybů ruky, nedokáže udělat z prstů „špetku“ apod. Charakteristická je také bolestivost při poklepu na oblast nad zápěstím.

Diagnóza a léčba  syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je velmi specifické onemocnění, pokud se vyskytnou výše popsané příznaky, je nutné navštívit lékaře. A čím dříve, tím lépe – syndrom je totiž zpočátku ve fázi reverzibilní (vratné) a při jeho neléčení může zanechat trvalé následky. Pokud lékař na podkladě základního vyšetření ruky a vámi popsaných problémů rozpozná právě toto onemocnění, podrobí vás ještě tzv. elektromyografickému vyšetření (EMG), které spadá pod obor neurologie. Přístroj vyhodnotí postižení mediálního nervu z hlediska jeho schopnosti vést nervové vzruchy a určí, zda bude nutné chirurgické řešení. V případě mírného postižení jsou pacientovi podávány léky zmírňující otok, který nerv utlačuje, což vede ke zlepšení stavu a většinou i vymizení obtíží. Těžší stupně postižení jsou řešeny operačním dekompresním zákrokem spočívajícím v naříznutí steny karpálního tunelu a tím uvolnění tlaku na postižený nerv. Zákrok navíc není nijak drastický – trvá zpravidla okolo 15-ti minut a většina pracovišť jej provádí v lokální anestézii. Rekonvalescence trvá zhruba jeden měsíc. Léčba je většinou úspěšná a vede k úplnému ústupu klinických problémů. Přetrvávající obtíže můžete zmírnit i sami přikládáním ledu na postiženou oblast v pravidelných intervalech nebo vyklepáváním a protřepáváním ruky.

Prevence

Vznik syndromu karpálního tunelu můžete ovlivnit i vy sami. Pokud víte, že nadměrně zatěžujete zápěstí při denní práci v zaměstnání nebo doma, snažte se udržovat zápěstí v rovině, dělat pravidelné přestávky a pokud možno protahovat zápěstí a paže jednoduchými cviky (masírujte si prsty, ohýbejte zápěstí, zavírejte a otvírejte dlaň apod.). Při práci na počítači vám ke zdraví pomohou i speciálně navržené podložky po zápěstí, které jej udržují v optimální poloze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here