Domů Nemoci Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je z medicínského hlediska poměrně „mladou“ diagnózou – přestože byly příznaky tohoto syndromu popsány již dříve, za samostatnou neurologickou poruchu začal být syndrom neklidných nohou považován teprve nedávno. Jedná se o potíže spojené s dolními končetinami, v kterých postižený pociťuje nepříjemné tupé bolesti, případně i mravenčení či svědění, a to zejména tehdy, jsou-li nohy v klidu. K tomu dochází především při usínání, a proto je syndrom neklidných nohou považován někdy i za poruchu spánku. Nohy jsou totiž tak „neklidné“, že často nemocného vyženou z postele.

Nohy, které „nedají spát“

O syndromu neklidných nohou pravděpodobně slyšel málokdo, přesto neúprosné průzkumy ukazují, že touto chorobu trpí až každý desátý Američan a evropské poměry jsou velmi podobné. Se syndromem neklidných nohou se spíše setkáme pod anglickou zkratkou RLS – R jako „restless“ znamená neklidný, L jako „legs“ jsou nohy a písmeno S označuje syndrom. Onemocnění je charakteristické nepříjemně tupými bolestmi zejména v oblasti lýtek v situaci, kdy jsou nohy v klidu, např. při delším sezení v divadle, ale typicky hlavně při usínání, kdy se tělo připravuje k odpočinku. Bolesti a nepříjemné pocity v nohou vyvolávají neutišitelnou potřebu s nimi hýbat. Postižený proto musí často vstát a na chvíli se projít, nebo si s nohama jinak zacvičit. Probudí-li takovéto potíže člověka vícekrát za noc, je pochopitelné, že se postižený probouzí do dalšího dne unavený, může být nepozorný a postupně nabírá spánkový deficit (což může být nebezpečné např. při jízdě v autě i v jiných situacích). Pracovní výkon člověka se postupně snižuje, což často dovede i ty nejzatvrzelejší pacienty k lékaři.

Popisované příznaky „mučí“ lidské pokolení již dlouho, nicméně teprve v roce 1945 lékaři usoudili, že se jedná o opravdovou nemoc a (bohudíky) přestali lidi s těmito obtížemi považovat za hypochondry. Dnes už se tento syndrom dostal do povědomí všech lékařů i laické veřejnosti a léčí jej obor neurologie.

Příčiny syndromu neklidných nohou

Přestože medicína již syndrom neklidných nohou klasifikovala jako nemoc, lékaři stále přesně neví, co jej způsobuje. Za největšího viníka je v současnosti považována genetika, i když mechanismus genetické predispozice pro toto onemocnění není také zcela objasněn. Podle statistik onemocní každé druhé dítě, pokud syndromem trpí matka či otec. Syndrom se vyskytuje i v souvislosti s některými dalšími nemocemi – např. chudokrevností a krvácivými stavy, při onemocnění ledvin či kloubů a také byl zaznamenán vyšší výskyt u žen v poslední třetině těhotenství. Cesta k určení jednoznačné příčiny je však pravděpodobně ještě dlouhá.

Vyšetření a dostupná léčba

Diagnózu lékař zpravidla rozpozná již během rozhovoru s pacientem, který popíše své obtíže, typicky nastupující při usínání. Někdy je nutné rozlišit syndrom neklidných nohou od polyneuropatie – jiné neurologické diagnózy, při které však na rozdíl od popisovaného syndromu dochází k poškození nervů v důsledku jejich zánětu. Poškození nervů je patrné při vyšetření, které označujeme jako EMG (elektromyografie), během kterého je snímána aktivita jednotlivých svalů inervovaných příslušnými nervy, a pokud svaly nepracují správně, lze v prvé řadě usuzovat právě na poškození nervu. Syndrom neklidných nohou se však degenerací nervů nevyznačuje. Pokud si ani přesto není lékař zcela jist, je možné provést ještě celkové vyšetření v laboratoři spánku, kde se hodnotí především to, do jak hluboké fáze pacient usne, tedy jak kvalitní jeho spánek je, nebo jinak řečeno jaká je míra narušení spánku.

Lék, který by byl vyvinut přímo na syndrom neklidných nohou, prozatím neexistuje. Bylo však zjištěno, že obtíže poměrně dobře reagují na přípravek zvaný L-DOPA, což je lék používaný k léčbě Parkinsonovy nemoci (pozor – to, že vám lékař tento lék předepíše na syndrom neklidných nohou, neznamená, že byste trpěli Parkinsonovou nemocí). L-DOPA dodává mozku chybějící dopamin, což je důležitý přenašeč nervových vzruchů. Úlevu do jisté míry přinášejí i klasická sedativa či léky proti křečím.

Jak si mohu pomoci sám?

Mnohým pacientům však více pomáhají různé triky, než léková „chemie“. Pokud se u vás objevily první příznaky syndromu neklidných nohou, zkuste:

  • častěji pohybovat nohama – pomáhá kývání nohou, procházky apod.
  • pravidelně ostřikovat nohy studenou vodou
  • střídat studené a horké koupele nohou
  • masáže
  • promazávání nohou mentolovými či jinak chladivými krémy
  • omezit či nejlépe úplně vysadit kávu, alkohol a tabák

Jestliže však obtíže neustupují a často vás budí v nočních hodinách, je dobré navštívit neurologii, kde lékař určí diagnózu a poradí s léčbou nepříjemných stavů.

Zdroj obrázku: har semester

1 komentář

  1. Dobrý den,prosím , co to znamená vícečetné gliotické změny? Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here