Syndrom pánevní kongesce, čili pánevní přetížení, je chronický stav u žen, u nichž se v oblasti pánve tvoří pod břichem křečové žíly, které se v důsledku špatné funkce nafouknou, zkroutí a prodlouží se.
Obsah článku
Jak se syndrom pánevní kongesce projevuje?
Tento stav doprovází především bolest, neustálá tupá bolest, která se zhoršuje při stání a po sexu. Večer je vždy nejhorší. Objevit se mohou i bolesti dolních končetin nebo dolní části zad. Úleva přichází potom, co si žena ulehne. Typické pro tyto ženy je velká děloha a silnější endometrium. 56% z nich má cystické změny na vaječnících, dysmenoreu, vaginální výtok, oteklou pochvu nebo vulvu, bolestivé kyčle, dráždivý tračník, ženy trápí také nadýmání, výkyvy nálady, deprese a únava.
Příčiny
Těhotenství je v současné době považováno za nejčastější příčinu tohoto onemocnění. Mohou to způsobit strukturální změny v pánvi, ty pak mohou ovlivnit některé krevní cévy a to pak zvyšuje riziko vzniku varikóz. Dalším rizikem je to, že ženské tělo získává tekutinu a váhu, aby podpořilo své děti. Někdy si žíly nedokáží poradit s objemem tekutiny. Poškozeny jsou tu chlopně a tak krev přes ně může proudit zpět, což způsobuje křečové onemocnění. Dále se na tom podepisuje estrogen, který oslabuje stěny cév.
Problém může způsobit i pánevní hormonální melieu, obstrukce venózního odtoku (jako May-Thurnerův syndrom, Nutracker syndrom, Budd-Chiariho syndrom) nebo trombóza levé renální žíly nebo také vnější komprese způsobená nádorem nebo jizvami.
Diagnostika syndromu
Odhalení zdravotního problému je poměrně obtížné. Zapotřebí je provést několik diagnostických postupů, aby byly odstraněny další možné příčiny příznaků. Musí zahrnovat ultrazvuk, laparoskopie, CT, MRI a venogram. Ultrazvuk přitom patří k těm nejčastěji používaným.
Prognóza
Nemoc neovlivňuje délku života, ale dost výrazně a významně negativně ovlivňuje kvalitu života. Příznaky mohou vést ke snížení fyzické aktivity, ztrátě funkci a depresi. Naštěstí dnes již máte možnosti, které mohou vaše problémy zminimalizovat. Poraďte se o nich se svým lékařem.
Léčba
Základním kamenem léčby jsou nesteroidní protizánětlivé léky a snaha o potlačení funkce vaječníků. V pokročilé fázi je zapotřebí provést invazivní zákrok. Ten je spojen se zastavením krve v pánevních křečových žilách. Jde o embolizaci řízenou katetrem. Jde však o jednodenní zákrok, který vás v nemocnici zdrží maximálně na jeden den, mnohdy se provádí dokonce ambulantně za použití lokálních anestetik a mírné sedace. Úspěšnost je 80%. Tak moc to dokáže redukovat do té doby neustupující nepříjemnou bolest. Pozor, jde o invazivní zákrok a i ten nese svá rizika, předem se proto informujte, zda tento zákrok je pro vás vhodný nebo ho máte nějak kontraindikován.