Synechie je nepříjemné onemocnění, které postihuje malá děvčátka nejčastěji mezi druhým a pátým rokem věku. Jde o slepení (nebo až srůst) poševního vchodu a zevních rodidel. Nedochází k tomu proto, že by se děti takto špatně narodily. Nejde tedy o vrozenou vadu, ale o problém, který vzniká později a bohužel, když už se jednou objeví, tak se rád vrací.
Co je přesně synechie vulvy?
Synechie představuje svízelný problém, který je spojen se slepením protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo malých či velkých stydkých pysků. Nejčastěji se objevují v útlém dětství a u žen po menopauze. Proč? Děje se tomu tak v době, kdy ženy mají málo estrogenu (což je zcela přirozené a normální). Nevyskytuje se tedy u děvčat v dospívajícím věku a žen v produktivním věku. V té době jsou však sliznice velmi jemné a tenké a mají sklon k sobě při přiložení pevně přilnout, slepit se a srůst. Negativně se na tomto stavu podepisuje i špatná hygiena.
Typy synechií
- Přední – kdy dochází ke srůstu malých stydkých pysků. Jde o poměrně vzácný problém.
- Střední – která vzniká spojením sliznic poševního vchodu. I tento typ je poměrně vzácný.
- Zadní synechie patří k těm nejčastějším typům a vyznačuje se tím, že se slepují zevní rodidla a později postupujícím srůstáním až nakonec budí dojem, že jsou rodidla srostlá kompletně, včetně močové trubice. V reálu tomu tak však není, vždy zde naštěstí zůstane otvor pro odchod moče, ale pozor, nejde o ústí močové trubice, ta je skryta za srůstem a díky tomu děvčátko močí podobně jako chlapci, tedy dopředu a přečurává nočník nebo záchodovou desku.
Příznaky synechie
Povětšinou synechie nepůsobí žádné problémy, a proto může dlouho zůstat bez povšimnutí. Někdy si holčičky stěžují na pálení a svědění pohlavních orgánů. Někdy mají holčičky neustále mokré kalhotky, ale nejčastěji se odhalí úplně náhodně, a to až při preventivním gynekologickém vyšetření.
Co s tím? Jaká je léčba synechie
Když se taková diagnóza u vás objeví, nemusíte se děsit, jde sice o nepříjemnou věc, ale naštěstí snadno řešitelná. Gynekolog provede poměrně jednoduchý zákrok, k němuž může dojít v rámci ambulantního řešení. Zákrok nebolí, jen štípne, protože se jedná o oddělení pysků přiměřeným tahem za jednotlivé pysky. Faktem ale je, že pokud už synechie pokročila a srůst je rozsáhlý, je zapotřebí zákrok provést v celkové anestézii a hospitalizaci. K hojení dochází poměrně rychle, ale je nutné pečlivě dbát na pečlivou hygienu. Zapotřebí je také u děvčátek kontrolovat močení. Oblast je vhodné také promazávat calciovou mastí anebo bepanthenem. Někdo užívá masti s estrogeny, ale pozor ty při dlouhodobé aplikaci mohou dítěti ublížit. Moderně smýšlející lékař proto od těchto mastí už upouští.
Prevence
Mnohem důležitější než léčba je prevence. Základem prevence je správná a pečlivá hygiena rodidel. Každodenní ošetřování. Součástí je i správné utírání po stolici, častá výměna plen, šetrné oddalování sliznic, aby se neslepily. Nutno je oblast promazávat.