Domů Nemoci Kosti a svaly Synoviální cysta

Synoviální cysta

Synoviální cysta se vytváří v kloubech. Jedná se o útvar, tumor, nenádorového původu. Je vytvořen ze synoviální membrány, tj. blány vystýlající kloubní dutinu. Uvnitř jsou cysty naplněny synoviální tekutinou. Synoviální cysty se mohou vytvořit v podstatě v jakémkoli kloubu, nejčastěji se však setkáváme s podkolenní cystou (popliteální Bakerova cysta) či cystami v oblasti páteře, tedy v meziobratlových skloubeních.

Příčiny vzniku:

Vznik cysty je často iniciován drážděním kloubní výstelky. To může být dáno např.:

 • hypermobilitou kloubů
 • nestabilitou kloubů
 • degenerativními procesy v kloubech
 • zánětlivými nemocemi postihujícími pohybový aparát, např. revmatoidní artritida
 • poraněním kloubů

Při výše zmíněných stavech může dojít k poškození, které vede ke změnám v chrupavce a poměrů v kloubu, např. dochází k tvorbě osteochondrofytů. Přestavba v kloubu vede i namáhání kloubní výstelky a okolní vazivové tkáně, která vytváří kloubní pouzdro. Může docházet k protruzi synoviální membrány a vytvoření cysty, která se dostává skrze rozvolněné vazivo kloubního pouzdra mimo kloub. Podobně jako to vidíme u střevní kýly.

Vzhledem k tomu, že cysty vznikají na podkladě poškození kloubu, častěji se s nimi setkáváme u lidí nad 60 let než u mladších lidí.

Příznaky:

Příznaky jsou odvozeny od místa, které cysta vznikla.

 • V případě horních a dolních končetin jsou patrné a hmatatelné útvary v blízkosti kloubů. Jedná se často o ruku a podkolenní oblast. Cysta a její okolí může být bolestivé a může omezovat pohyblivost daného kloubu. Někdy se objevuje také otok.
 • V případě, že se cysta nachází v meziobratlových kloubech, může dojít k útlaku míchy a nervových kořenů, což se projeví podobně jako vyhřeznutí meziobratlové ploténky, tj. např. porucha čití na končetinách, porucha pohyblivosti, vystřelující bolest…

Diagnostika:

 • Fyzikální vyšetření, tj. pohledem a pohmatem je možné cystu diagnostikovat na končetinách.
 • Ultrazvukem je možné ověřit, že se jedná o útvar naplněný tekutinou.
 • V případě, že je podezření na přítomnost cysty v páteři, volí se magnetická rezonance.

Léčba:

U některých cyst se můžeme setkat s tím, že sama po čase zmizí. Pokud je cysta malá a nedělá žádné potíže, volí se často pouze sledování. Cysty mají tendenci se s časem zvětšovat, v takovém případě se přistupuje k léčbě.

 • Je možné provést neinvazivní zákrok, kdy se „vypustí/odsaje“ obsah cysty, tím dojde k jejímu zmenšení. Efekt je však pouze dočasný, než dojde k znovuvytvoření synoviální tekutiny, které cystu opět vyplní. K zlepšení účinnosti se může do cysty po odsání tekutiny tenkou jehlou vpravit kortikosteroid či hyaluronidázu (štěpící enzym). V některých případech se pak již cysta neobnoví.
 • Invazivní chirurgický zákrok je nezbytný u cyst, které jsou velké či jsou s jejich přítomností spojené vážné obtíže. Jedná se hlavně o cysty v oblasti páteře. Vždy se jedná o vyříznutí, tedy úplné odstranění cysty. Je možné provést mikrochirurgický zákrok, kterým je cysta odstraněna. Mnohdy je však nutné ošetřit také kloub a jeho okolí.
Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here