Domů Nemoci Nervová soustava Syringomyelie

Syringomyelie

Pod poněkud krkolomným názvem se skrývá poměrně vzácné onemocnění, které se dotýká míchy. Jde o vznik dutiny (cysty) vyplněné tekutinou v míše. Dutina roste a narušuje míšní funkce. Onemocnění patří k degenerativním. Postihuje ve větší míře muže po třicítce.
Princip syringomyelie je, že se naplněné cysty postupně zvětšují a postupem času tlačí a utlačují na míchu, a to ať do jejího středu, nebo ven. Lidé pak mohou ztratit schopnost cítit chlad i bolest.někteří lidé s tímto onemocněním si nestěžují na žádné příznaky a nepotřebují tedy žádnou léčbu, ale ostatní trpí různými zdravotními problémy a komplikacemi, které je nutno řešit.

Co syringomyelii způsobuje

Většina případů je způsobená malformací mozku, tedy vrozenou vadou, při níž mozková tkáň leží níže než je obvyklé. Vyvinout se však může druhotně vlivem traumatu, meningitidy, krvácení, nádoru a zánětu pavoučnice.

Příznaky syringomyelie

Jedním z hlavních příznaků jsou potíže s chůzí, potíže spojené s ovládáním a citlivost střev a močového měchýře, bolest a znecitlivění obličeje, skolióza, neschopnost cítit teplo a chlad, ztráta vnímání bolesti, slabost a bolest zad, ramen, paží nebo nohou. Příznaky se objevují podle toho, co je trápí. Typická je však chronická bolest. Objevuje vysoká teplota i nadměrné pocení, ochrnutí hlasivek, poruchy trojklanného nervu atd. Charakteristická je i svalová slabost a chřadnutí, ztráta reflexů.

Kdy k lékaři

Lékaře navštivte kdykoliv se vám objeví nějaký z příznaků. Potíže mohou být spojeny se syringomyelií, ale i s jinou chorobou a je nutné, aby došlo k přesné diagnostice. Jen tak pak může být nastolena ta správná léčba.

Diagnostika

Při podezření na tento problém, vás lékař odešle k neurologovi. Ten pak může přesně diagnostikovat váš stav. Základem pro správné stanovení je však vytvoření anamnézy. Dále se provede kompletní fyzikální vyšetření. Vhodné je také provést MRI vyšetření.

Léčba

Léčba závisí na aktuálním stavu onemocnění. V případě, že nemáte žádné problémy, není třeba nic řešit. Neurolog vás bude pouze sledovat. Pokud vás však příznaky trápí a negativně ovlivňují kvalitu vašeho života, je nutné operovat a zmírni tlak na míchu. Typ operace se odvíjí od příčiny a umístění. Nemá vždy za úkol obnovit průtok mozkomíšního moku. Někdy jde o vypuštění nahromaděné tekutiny z dutiny a zmírnit tlak.

Prognóza

Stav po úspěšné operaci se liší. Poškození míchy může ý trvalé. Někteří lidé tak budou jednou pro vždy bojovat s chůzí anebo mohou pociťovat slabost končetin.
Pomoci vám může čas a pořádná rehabilitace, případně i lázeňská péče. Důležité je, abyste nadále dodržovali kontroly u lékaře, které jsou spojené s vyšetřením na MRI. Syringomyelie se totiž může opakovat.

Životní styl

Zásadou číslo jedna, pokud si nechcete způsobit potíže, je vyhnout se jakékoliv činnosti, která je spojena se zvedáním těžkých břemen, napínání zad nebo tahu a tlaku na páteř. Vhodná je i pravidelná rehabilitace. Tišení chronické bolesti. Někdy je nutné řešit i depresi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here