Domů Nemoci Onemocnění srdce Tachykardie: příznaky, léčba

Tachykardie: příznaky, léčba

Tachykardie je zvýšená tepová frekvence, což je obvyklé při fyzické námaze, velkém rozčilení nebo stresu. Pokud má pacient zvýšenou tepovou frekvenci v klidovém stavu, může se jednat o příznak vážného onemocnění. Co tachykardii způsobuje? Jaké jsou její příznaky? A do jaké míry může být pro pacienty nebezpečná?

Tep a tachykardie

Tep neboli puls je tlaková vlna způsobená vytlačením krve z levé srdeční komory do aorty, odkud se dále šíří do celého těla. Průměrný srdeční puls u dospělého muže se pohybuje kolem 75 úderů za minutu, u dospělé ženy pak 82 úderů za minutu. Pokud dojde ke zvýšení pulsu nad tyto hodnoty, nad 95, hovoříme o tachykardii. Medicínský termín tachykardie je odvozený z řeckého slova tachys, což znamená rychlý. (Opakem je bradykardie, kdy dochází  ke snížení srdečního pulzu pod hodnotu 60 úderů za minutu.) Tachykardie může být jak síňová, tak komorová.

Příčiny tachykardie

V případě, že dochází ke zvýšení tepové frekvence, i když je pacient v klidovém stavu, tedy hovoříme o tachykardii. K tomu může docházet z mnoha příčin. Když pomineme běžné příčiny, jako je stres, rozčilení a zvýšená fyzická námaha, které nejsou důvodem ke znepokojení, zůstane nám celá řada různých onemocnění. Jedná se zejména o vysoký krevní tlak, onemocnění srdce (srdeční arytmie), poruchy štítné žlázy (hyperfunkce) nebo plicní embolii.

Tachykardie je dále příznakem chudokrevnosti, otravy (alkoholem nebo kofeinem) nebo srdečního selhání. Kombinace onemocnění srdce a tachykardie je pro pacienty velmi nebezpečná a může způsobit i smrt. Zvýšený tep mají rovněž pacienti s horečkou. Zvýšení pulsu mohou mít rovněž na svědomí některé medikamenty, například léky na astma.        

Příznaky tachykardie

Kromě bušení srdce, které je pro tachykardii typické, lze u pacienta pozorovat i další příznaky. Jedná se především o dušnost, pocit slabosti, který může přecházet až v závratě. Pacient může i omdlít. Pokud jsou tyto příznaky doprovázeny svíravou bolestí na hrudi, měl by být pacient co nejrychleji dopraven k lékaři, může se totiž jednat o infarkt. Podobné příznaky má další vážné onemocnění, angina pectoris

Léčba

Léčba závisí na tom, čím je tachykardie způsobena. Pokud se jedná o nemoc, je třeba léčit nemoc samotnou. Před stanovením diagnózy je pochopitelně nutné provést lékařská vyšetření, tím základním je EKG. V případě tachykardie u pacientů, kteří trpí psychickými problémy, se předepisují léky na zpomalení srdeční činnosti, betablokátory. Pacientům s horečkou se podávají léky na snižování horečky. U pacientů s velmi vysokou tepovou frekvencí se používá implantabilní kardioverter – defibrilátor, který nepřetržitě monitoruje srdeční činnost, a v případě životně nebezpečného tepu pomáhá ke snížení.

Prevence

Prevence spočívá v dodržování zdravé životosprávy, abychom se vyvarovali rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, dlouhodobý stres, ale také nadměrné pití alkoholických nápojů, stejně jako nápojů s obsahem kofeinu. Dále je důležité věnovat pozornost příznakům, které by mohly být známkou tachykardie a s ní souvisejícího onemocnění, a včas je konzultovat s praktickým lékařem. To je zvláště důležité u pacientů s onemocněním srdce nebo s genetickými předpoklady k nemocím kardiovaskulárního systému.         

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here