Tendovaginitida je odborné označení pro zánět šlachy a jejího pouzdra. Problém může probíhat akutně, ale i chronicky. Jde o bolestivý zánět, který je spojen s námahou. Často se objevuje po sportovních výkonech nebo po mechanické zátěži šlach, třeba při zaměstnání.
Obsah článku
Projevy
K typickým projevům patří bolest, otok, porucha funkce a lupáním při pohybu. Kromě hnisavých zánětů sem patří i záněty revmatického původu. Místo je zarudlé, horké a bolest se stupňuje. Tendovaginitis se může rozvinout kdekoliv, kde jsou šlachy, nejvíce ale na rukou a nohou.
Hnisavý zánět šlach
Zánět je způsoben pyrogenními bakteriemi, které působí zánět jinde v těle. Může se rozšířit i jinam a může způsobit i postupné odumření postižené šlachy.
Revmatický zánět šlach
Revmatický zánět se podobá revmatické artritidě. Postihuje hlavně větší klouby. Vzniká jako následek nákazy způsobené bakteriemi, tedy streptokoky. Klouby jsou bolestivé, omezeně pohyblivé a zduřelé.
Tenisový loket
Jednou takovou přesnou tendovaginitidou je tenisový loket, který se může objevit u kohokoliv. Vzniká při jednostranném zatěžování. To je spojeno se špatnou mikrocirkulací v místě přechodu šlachy ke kosti. Tkáně pak nedokáží dostatečně rychle odvádět odpad a škodliviny vzniklé při buněčné činnosti a začne se rozvíjet zánět. Bolest se objevuje krátce po námaze a samy od sebe odezní. Pokud situaci neřešíte hned, bude se postupně zhoršovat. rtg. k odhalení obvykle nepomůže. U akutních stavů pomůže ledování, protizánětlivé léky, rehabilitace a rázová vlna. Velmi nápomocné je i tejpování.
Lupavý prst
Do této skupiny patří rovněž i lupavý prst. U dospělých vzniká jako důsledek uzlovitého ztluštění šlachové pochvy flexoru doprovázeného zúžením poutka u kloubu. Zpočátku je to bez omezení pohybu, postupně však dojde k úplnému znemožnění pohybu šlachy. Problém nejvíce trápí ženy ve středním věku. Postihuje především palec a také čtvrtý a třetí prst.
Léčba zánětu šlach
Léčba spočívá v klidovém režimu a znehybnění postižené šlachy ortézou. Dále se berou protizánětlivé léky a to buď v podobě tabletek nebo gelů. Pomoci rovněž mohou i studené obklady. Vyhněte se horké koupeli, sauně, nemocnou oblast určitě nenahřívejte.
Rehabilitace by ale měla proběhnout až po zhojení šlachy. Pomoci jí může rázová vlna. Rehabilitace obnoví správnou funkci končetiny a zabrání návratu obtíží. Součástí této rehabilitace jsou i jednoduchá protahovací cvičení a odnaučení těch špatných pohybových stereotypů.
Prevence
Zánětu je možné se vyhnout pokud se budete držet preventivních opatření. Odpočinek během fyzické činnosti, který delší dobu provozujete. Platí to nejen pro aktivní lidi, ale i ty, co při práci sedí. I oni by se měli zvednout a trochu se projít.