Tepová frekvence, je rychlost stahování srdce, tj. jak rychle srdce tepe. Popisuje se jako počet stahů srdeční svaloviny za minutu, který je možné detekovat v periferii, tj. na arteriích. Je tedy odrazem srdeční frekvence. Nejčastěji se tep měří na zápěstí či krku.
Pokud jsme v klidu, bývá tepová frekvence mezi 60 až 90 tepy za minutu. U sportovců může být i nižší. U dětí je naopak vyšší i v klidovém stavu. Novorozenci mívají 100 až 205 tepů za minutu, kojenci 100 až 180, předškolní děti 80 až 120 a postupně se tepová frekvence snižuje na hodnoty dospělých lidí.
Obsah článku
Vysoká tepová frekvence:
Vysoká tepová frekvence provází fyzickou a psychickou zátěž (sportovní či pracovní aktivitu, stres, úzkosti), po zklidnění opět klesá.
Problém však je, pokud dochází k příliš velkému nárůstu tepové frekvence nebo je tepová frekvence vysoká i v klidu. Hovoříme o tachykardii, tj. tepová frekvence je 100 a vyšší.
V takovém případě může jít o různé druhy onemocnění:
- infekce s horečkou
- anémie (chudokrevnost)
- nemoci srdce (srdeční selhávání aj.)
- zvýšená funkce štítné žlázy aj.
Ke zvýšení tepové frekvence může vést také konzumace kávy a jiných produktů s kofeinem, některé léky či drogy.
Nízká tepová frekvence
Nízkou tepovou frekvenci mívají dobře trénovaní sportovci. Dosahuje u nich třeba 40 tepů za minutu, ale jedná se o stav normální, nikoli patologický. Pokud však mají sníženou tepovou frekvenci lidé netrénovaní, může to znamenat problém. Jedná se o bradykardii, tj. tepová frekvence je nižší než 60 tepů za minutu.
K bradykardii může dojít, které trpí:
- sníženou funkcí štítné žlázy
- poruchami srdce s poruchou (zpomalením) převodu vzruchu
Mohou ji vyvolat také některé léky či výkyvy iontů, např. vápníku, draslíku.
Nepravidelná tepová frekvence:
Kromě zrychlení či zpomalení tepové frekvence může dojít také k poruchám v pravidelnosti. Člověk to může vnímat jako škobrtnutí, přebývání či vynechání srdečního stahu, to se samozřejmě projeví i na tepu. Jedná se o extrasystoly.
Měření tepové frekvence:
Tepovou frekvenci si můžete určit sami doma. Abyste změřili klidovou tepovou frekvenci je dobré se minimálně na pět minut před měřením zklidnili, uvolnili, nemluvili a v klidu dýchali. Poté si nahmatejte bříšky ukazováku a prostředníku pulzující tepnu na vnejší straně zápěstí, nebo krční tepnu po stranách hrtanu. Zapněte si stopky a nechce je běžet minutu. Mezitím počítejte tepy, které zachytíte.
Někdy samozřejmě potřebujete změřit tepovou frekvenci, takže ji měříte okamžitě po výkonu.
Pokud máte doma tlakoměr, spočítá tepovou frekvenci za vás, stejně tak kvalitní chytré hodinky či sporttestery.
Ve zdravotnických zařízeních je možné tepovou frekvenci určit také pomoci EKG (elektrokardiografie) či srdečního ultrazvuku.