Domů Nemoci Ostatní Teratom

Teratom

Vůbec poprvé se o teratomech psalo v odborné knize o nádorech v roce 1863. Šlo o knihu od Virchowa. Už v této knize hovořil o vzniku teratomu ze zárodečných buněk. Typické pro ně je, že se skládají z různých tkání, a to ne takových, které se obvykle v daném místě vyskytují. Stupeň zhoubnosti je rozličný. Mohou být benigní i zhoubné. Těm karcinogenním se pak říká teratokarcinom. Naštěstí ty se objevují pouze vzácně.

Kde nejčastěji najdeme teratom

Teratom ponejvíce postihuje u žen a dívek vaječníky a u mužů a chlapců pro změnu zas varlata.

Teratom vaječníku

Teratom vaječníku je označován i jako dermoidální cysta vaječníku. Tento obvykle benigní nádor má obvykle podobu vaku, v němž můžete najít vlasy, zuby, kost, štítnou žlázu i úplně jiné tkáně. Teratom vaječníku se může objevit v jakémkoliv věku, byť nejčastěji trápí ženy v produktivním věku, a to hlavně okolo třicítky. Velmi často, a to až v 15% případů, se přitom objeví na obou vaječnících najednou. Většina těchto teratomů vyrůstá do velikosti 1 až 4,5 cm. Samo o sobě teratom vaječníku nepředstavuje nic nebezpečného, jde přeci jen o benigní záležitost, avšak pokud roste, hrozí jeho prasknutí, což už nebezpečné je, a proto se jeho odstranění doporučuje preventivně. Když teratom na vaječníku praskne, není to nic příjemného. Dost to bolí, mohou se objevit zánětlivé komplikace a stále je tu 2% riziko, že se zvrhne do karcinogenního bujení. Benigní nádor se odstraní laparoskopicky anebo prostřednictvím klasické operace.

Teratom varlat

Teratom varlat se objevuje u 4-9% nádorů varlat. Na rozdíl od teratomu vaječníku je však mnohem agresivnější. Objevují se často u malých dětí do dvou let, ještě více však u mladých,  mužů mezi dvaceti a třiceti lety. Riziko malignity tu však roste s věkem a stejně tak i nebezpečí metastazování do jiných orgánů (ponejvíce do plic, mozku, kostí a jater). K odhalení teratomu dojde s pomocí ultrazvuku a CT. Léčba teratomu varlat se liší podle toho, jak agresivně se chová a z jakých buněk je složený. V případě potřeby se provede operativní zákrok. V případě malignity se provádí rozsáhlejší operace, při níž se odstraní i lymfatické uzliny v přilehlé oblasti a následně se doporučí chemoterapie. Bohužel, u 30% případů v době odhalení má již nějaké metastázy.

Sakrokokcygeální teratom

Sakrokokcygeální teratom představuje méně známý typ nádoru, který se vyvíjí na spodní části kostrče. Tento teratom je benigní ze 75%, maligní a život ohrožující v 12% případů. Vznikem tohoto nádoru jsou ohroženy zejména děti. Důležité je tu přitom to, kdy se objeví, čím je dítě starší, tím větší je tu pravděpodobnost zhoubnosti teratomu. Děti se však s teratomem nejčastěji již narodí. Gynekolog nádor může dokonce odhalit již v průběhu vyšetření plodu v těle matky. Nádor se řeší radikálním chirurgickým odstraněním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here