Domů Nemoci Nervová soustava Tetanus: příznaky, léčba

Tetanus: příznaky, léčba

K jednomu z pravidelných očkování, které v životě absolvujeme a jenž v poslední době bohužel podceňujeme, patří tetanus. Očkování nás má za úkol chránit před velmi závažným stejnojmenným onemocněním, které nás bez proočkování může i zabít. Nebezpečí onemocnění této infekce je vskutku vysoké, protože bakterie tetanu potkáváme každý den.

Co způsobuje tetanus?

Onemocnění vyvolává bakterie Clostridium tetani, která je běžnou součástí trávícího traktu skotu, koní i některých lidí. Bakterie je však celosvětově rozšířena v půdě. V půdě se nachází proto, že je hnojena výkaly zvířat, které ji mají zcela běžně ve svém trávicím traktu. V půdě jsou schopny tyto bakterie přežít řadu let (zapouzdří se a čeká na vhodnou příležitost). Lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, která přišla do kontaktu s předměty infikovanými těmito bakteriemi. Ty se ránou dostávají pod kůži, opouzdří se a množí se, přitom produkují toxin, jenž se váže na nervovou tkáň. Nejčastějším pachatelem této infekce je hřebík, tříska nebo trn. Do rány se bakterie může dostat i prostřednictvím otevřených zlomenin, vředů, proleženin nebo popálenin.

Projevy onemocnění

Inkubační doba onemocnění jsou 3 dny až 30 dní. Nejčastěji se však projevuje po 1 až 2 týdnech. Projevy se odvíjí od druhů poranění. Tetanus se vyskytuje ve 3 formách. Netypičtější je zánět a následně se nemoc projevuje křečemi a ztrátou koordinace pohybu. Nemoc se projevuje i nespavostí a svalovým neklidem. Postupně nemoc napadá i žvýkací svaly, nemocného trápí bolestivé křeče úst, objevuje se i velmi vysoká horečka (která přesahuje 38 stupňů Celsia), nemocný se potí, má rychlý srdeční tep a pokud se nemocný nezačne ihned léčit, stav se neustále prohlubuje až ve finále může skončit smrtí, a to až v 50%. Očkování proto rozhodně není od věci.

Stanovení diagnózy

Bohužel k odhalení tetan neexistují žádné krevní testy. Nemoc je diagnostikována na základě příznaků a také podle toho, zda se podaří v laboratoři z rány izolovat bakterie tetanu. Pozor, i to může být ošidné, protože se objeví v ráně pouze u 30% případů a zároveň se často objeví i tam, kde člověk tetanem netrpí. Osvědčenou diagnostickou metodou je test špachtlí, kdy se lékař dotkne s pomocí sterilního nástroje zadní stěny hltanu a sleduje se reakce. Zdravý člověk na toto dráždění reaguje dávivým reflexem, u tetanu dojde k nedobrovolnému skousnutí špachtle. Pomocným prvkem je i schopnost otevřít ústa doširoka (zdravý člověk).

Léčba tetanu

Po odhalení tetanu pacient ihned míří do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Hlavním cílem lékařů je snaha zabránit postižení dýchacího ústrojí. Důležité také je, aby pacient co nejdříve dostal tetanový imunoglobulin, který zabrání v dalším šíření infekce. Kromě něj se pak aplikují i antibiotika a léky zmírňující křeče a tišící prostředky. Dále je nemocný i očkován. Pakliže je stav nemocného velmi vážný, je nutná umělá plicní ventilace na dobu 3-4 týdnů. kromě toho se nitrožilně podává hořčík, barbituráty, léky na teplotu a na tlak. A protože je nemocný na dýchači, jeho stav vyžaduje i nitrožilní výživu. Nazogastrickou sondou se mu pak podává výživa, která by měla pokrýt bazální metabolismus. K úplnému uzdravení obvykle dochází v průběhu 4 až 6 týdnů.

Prevence onemocnění

Prevencí onemocnění tetanem je očkování. Toto očkování se pak opakuje jednou za 10 let. Očkuje se pak někdy i opakovaně, v případě, že dojde k velkému otevřenému zranění. Máme to štěstí, že náš národ je důkladně proočkovaný a tak byť je tetan všude ve světě, samotné onemocnění u nás není obvyklé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here