Domů Nemoci Ortopedie Thorakalgie, bolesti hrudní páteře

Thorakalgie, bolesti hrudní páteře

Pod pojmem thorakalgie se skrývají bolesti hrudní páteře. Hrudní páteř je nejdelší částí páteře, ale má také nejmenší pohyblivost, což je dáno nižšími ploténkami a tím, že je spojena se žebry, klíčními kostmi a hrudní kostí, čímž vytváří hrudní koš, který musí být stabilní, aby byl ochrannou pro životně důležité orgány. Hrudní páteř je lehce prohnutá – kyfóza. Ta pomáhá tlumit nárazy při chůzi a jiných aktivitách.

Bolesti hrudní páteře se mohou vyskytovat v různých místech hrudníku. Nejvíce si pacienti stěžují na bolesti mezi lopatkami, bolesti v mezižeberních prostorech aj.

Příčiny bolestí:

1. Akutní stav se stejně jakou jiných částí páteře nazývá ústřel. Dochází k němu v případě, že se rotuje trup a zároveň se pohybují horní končetiny. Objevuje se ostrá bolest, kterou mohou doprovázet dechové obtíže. Bolest se může šířit pod lopatku nebo do podpaží.

2. Častěji se jedná o záležitosti chronické

  • Funkční blokády obratlů a žeber – při blokádě ve vyšších částech hrudní páteře se bolest zvyšuje při nádechu, někdy naopak při výdechu. Dochází ke stažení okolo páteře se nacházejících svalů. V případě blokády v nižších etážích si může pacient stěžovat i na bolesti v kříži či pod lopatkami. Rotace trupu je omezena vlivem spazmů svalů.
  • Do oblasti hrudníku se mohou promítat i bolesti z jiných částí, např. při blokádách ramenních kloubů.
  • Přenesená bolest může pocházet i z orgánů, které jsou v blízkosti hrudní páteře, např. srdeční či plicní nemoci. Právě tyto nemoci je nutné vyloučit při bolestech hrudníku.
  • Na bolestech se může podílet i svalový dysbalance, svalové spazmy.
  • Další příčinou může být i napřímení kyfózy a  hypermobilita.
  • Bolesti zad obecně jsou spojeny i se skoliózou, což je patologické zakřivení páteře.
  • Samostatnou kapitolou jsou pak strukturální změny, tedy změny na kostře v oblasti hrudní páteře. Jedná se např. o anomálie obratlů – přebývající či chybějící, nedovyvinutí obratlů, obratle klínovitého tvaru, 12. žebro, či naopak chybějící 1. žebro, špatně vyvinutá lopatka aj.
  • Bolesti hrudní páteře provázejí i úrazy, poškození obratlů, vazů aj.
  • V neposlední řadě je nutné zmínit degenerativní změny na páteři, artrózy a poškození kloubů hrudní páteře.
  • Bolesti provázejí i zánětlivé nemoci postihující klouby a páteř. Artritidy včetně Bechtěrevovy choroby.

Thorakalgie

Vyšetření:

V případě bolesti hrudníku je nutné vyloučit onemocnění orgánů v hrudním koši.

Nejprve se zahajuje ortopedickým vyšetřením, kdy se zjišťuje pohyblivost páteře, definuje se charakter bolesti, kdy se zvětšuje, v jaké poloze je mírnější atd.

Důležité jsou zobrazovací metody RTG, CT či magnetická rezonance.

Léčba:

Léčba je volená dle příčiny. V případě akutního stavu je nutný klid, léky na bolest atd. V případě chronických obtíží je dobré se orientovat na změnu životního stylu, cvičení, rehabilitace, fyzikální terapie, např. ultrazvuk, elektrika. Mnohdy je nutné provést i operační zákrok se stabilizací páteře aj.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here