Thymom je odborné označení pro nádor brzlíku. Thymus je totiž brzlík. Nádor brzlíku představují zhruba čtvrtinu všech nádorů v mezihrudí. Objevují se nejčastěji v období mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života. Postihuje rovnoměrně muže i ženy. U velké části se vyskytuje jako součást autoimunitních onemocnění.
Obsah článku
Co je brzlík?
Brzlík je lymfatický orgán, v němž se v průběhu dětství vytváří část imunitních buněk. Pak částečně nebo zcela zaniká. Uložen je hned za hrudní kosti v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je velký, v pubertě se ale začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po stranách brzlíku jsou plicní obaly, pod ním jsou uloženy velké cévy. Na svém povrchu má kůru a pod ní dřeň. Jeho hlavní rolí je vznik a vyzrávání částí bílých krvinek, tzv. T-lymfocytů. Množí se v kůře, získávají zde obranyschopnost a toleranci vůči buňkám vlastního těla. Ve dřeni se ukládají a odstraňují se ty nefunkční. T-lymfocyty pak osidlují slezinu a mízní uzliny a vychovávají ostatní bílé krvinky k imunitní odpovědi. S dospělostí jeho roli přebírají uzliny a slezina.
Proč thymom vzniká
Proč nádor brzlíku vzniká, není zcela jasné, předpokládaná souvislost je s poruchou imunity. Až u poloviny nemocných s tímto nádorem existuje nějaké další autoimunitní onemocnění. Nejčastěji je s ní spojována myasthenia gravis, která je charakterizována výraznou svalovou únavou.
Projevy nemoci
Zhruba ⅔ se neprojevují nijak. Odhalen bývá obvykle náhodně u rtg. Jindy jsou přítomny nespecifické příznaky z místního růstu, může to být kašel, dušnost, potíže s polykáním, nefunkčnost bránice. V pokročilé fázi může utlačovat horní dutou žílu, což se objevuje cyanózou rtů, spojivek a kůže, rozšířením povrchových žil na krku, bolestech hlavy, únavy a vyčerpanosti. Dále se objevuje hubnutí, trombozy, embolie, chudokrevnost, krvácivé stavy a bolest.
O samotném nádoru
Thymom roste dlouhou dobu. Obvykle se zvětšuje v místě brzlíku, prorůstá do okolních orgánů a struktur. Naštěstí však metastázy nevytváří nebo až po delší době. Nádor na stejném místě může vyrůst znovu. Spojen je s ním větší výskyt autoimunitních a endokrinních onemocnění. Zhruba u 15% se vyvine nějaké další rakovinové onemocnění. Nutné je proto nemocného důkladně sledovat.
Diagnostika
RTG. plic. CT vyšetření, MRI vyšetření. K určení rozsahu je vhodné provést ultrazvuk břicha, scintigrafii skeletu a provést pozitronovou emisní tomografii. Dále se provádí základní krevní odběry, odběry na endokrinní onemocnění, autoimunitní onemocnění. Vhodné je rovněž provést biopsii. Po vyšetření je vhodné celý brzlík chirurgicky odstranit.
Léčba
Ideálně chirurgické odstranění. To vede k úplnému uzdravení ve valné většině případů. Někdy je nutné provést nejprve chemoterapii nebo ozáření nádoru, aby se zmenšil. V pokročilé fázi nezbude nic jiného než zvolit vhodnou paliativní léčbu.