Domů Nemoci Oční vady Tik v oku

Tik v oku

Tik v oku bývá často terčem různých posměšků a vtipů. Přitom se jedná o zdravotní problém jako každý jiný. Tik v oku je varováním, že se v lidském organismu něco děje a je třeba to řešit. Příčin, které způsobují tik v oku, může být celá řada. Nezávisle na příčině je zřejmé, že se tik v oku rozhodně nevyplatí podceňovat. Dříve nebo později by se v důsledku některých příčin mohla rozvinout další choroba.

Nedostatek vitaminů a minerálů

Tik v oku
Tik v oku

Jedním z nejčastějších důvodů tiku v oku je nedostatek některých vitaminů a minerálů. Nemusí se vždy jednat o jedince, kteří jsou podvyživení nebo dlouhodobě drží nějakou dietu, nejčastěji z důvodů udržení štíhlé linie. Může se také jednat o chybu ve výživě, kdy postižený konzumuje příliš jednotvárnou stravu nebo naopak zapomíná na některou důležitou potravinu, která dodává tělu nezbytné látky. Na prvním místě se jedná o minerál hořčík a vitaminy skupiny B – konkrétně B1, B6 a B12. Pro nápravu zkuste zvýšit konzumaci vajec, ořechů, jater, meruněk, datlí, banánů a ořechů. Zvyšte příjem zeleniny a vyzkoušet můžete pivní kvasinky, které jsou významným zdrojem skupiny vitaminů B. Pokud to nepomůže, problém je pravděpodobně někde jinde.

Stres a nervozita

Dlouhodobý stres, tlak a celková nervozita můžou být příčinou vzniku tiku v oku. Jedná se v podstatě o neurotický problém, který si postižený jedinec vytvoří a stane se mu návykovým. Vedle předchozích důvodů může být tik následkem nějakého silného prožitého traumatu. Na prvním místě je důležité zklidnit život, vyhýbat se problémům a nepohodě. Důležitá je pravidelnost, vnitřní klid, relaxace a dostatečný spánek. Může se stát, že to nepomůže. V těchto případech je vhodné vyhledat pomoc neurologa, někdy také psychologa. Je důležité, aby neurolog včas rozpoznal, zda se jedná o neurotický problém, nebo jde o závažnější onemocnění, které je v následujícím textu.

Roztroušená skleróza

Toto autoimunitní onemocnění, které napadá nervová vlákna, se může projevovat různým postižením nervů. Mezi ně patří i nervy v okolí oka. Důsledkem může být tik v oku. Roztroušená skleróza je závažné onemocnění a čím dříve se na něj přijde, tím lépe. Současná věda sklerózu zatím neumí vyléčit, ale pouze zpomalit její rozvoj. Čím dříve je zahájena léčba, tím je zpomalení nemoci výraznější.

Tourettův syndrom

Jedná se o neuropsychologickou poruchu, která je způsobena hlubokým postižením mozku. Projevuje se nekontrolovanými motorickými nebo zvukovými tiky. Tato vrozená nemoc je poměrně vzácná, trpí je jeden člověk z tisíce. Tiky se vyskytují několikrát za den a zhoršují se při stresových situacích. Tik v oku je jedním z nich. Může se jednat i o nebezpečnější tiky, při kterých si postižený zláme nohu nebo rozbije hlavu.

3 KOMENTÁŘE

  1. dobrý den,mám nateklé víčko a nevím co s tím začíná mi t to i slzet moc děkuji za odpověd

  2. Srdečně Vás zdravím… poslední dobou mám tik v oku… jedná se o část dále od nosu… trochu to obtěžuje…po cca jednodenní pauze zatčen problém znovu… trvání je někdy celý den, někdy nárazové… můžete mi prosím poradit…s pozdravem Michal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here