Domů Nemoci Kůže Tinea versicolor

Tinea versicolor

Tinea versicolor je onemocnění kůže, které je způsobené houbovým patogenem Malassezia, což je druh kvasinky. Malassezia je také součástí běžné kožní mikroflóry a nedělá žádné problémy. Naopak pomáhá chránit pokožku před jinými patogeny. Pokud však Malassezia globosa, furfur začne přerůstat, vymkne se kontrole, dojde ke změně pigmentace pokožky. Na pokožce se totiž mohou vytvořit plaky z kvasinek, které mají jinou barvu než pokožka. Mohou být světlejší, ale také tmavší než kůže.

Příčiny a rizikové faktory pro vznik tinea versicolor:

Mezi faktory, které podporují vznik nemoci, patří:

  • Teplo a vlhko
  • Nadměrné pocení
  • Mastná pokožka
  • Oslabený imunitní systém
  • Hormonální změny
  • Nádorová onemocnění

Nejčastější lokalizace tinea versicolor:

Se změnami barvy na pokožce způsobenými kvasinkou se nejčastěji setkáváme v těchto oblastech:

  • Paže
  • Hrudník
  • Krk
  • Záda

Vzhled tinea versicolor:

Projevy nemoci jsou dány hlavně změnou barvy pokožky, což je dáno vytvořením plaků Malassezia. Fleky jsou většinou světlejší nebo tmavší než okolní pokožka. Mohou být růžové až červené a hnědé. Mírně vystupují nad okolní pokožku a mají ostré okraje. Pokožka a místa postižení jsou suchá, svědí a olupují se.

Tinea versicolor může způsobit dlouhodobé změny v kožní pigmentaci, a to hlavně hypopigmentaci. U některých lidí však může dojít následkem infekce ke ztmavnutí, hyperpigmentaci.

Léčba tinea versicolor:

Před léčbou musí dojít k vyšetření. O to se postará kožní lékař (dermatolog). Většinou rozpozná nemoc již pohledem, ale pro potvrzení se může odebrat vzorek z plaku na mikrobiologické vyšetření.

Tinea se léčí podáváním protihoubových preparátů. Ty jsou aplikovány převážně lokálně, tj. přímo na pokožku, mají tedy formu krémů, gelů, šampónů atd. U těžších případů je možné podávat antimykotika celkově, tj. ve formě tablet. Nejčastěji obsahují tyto účinné látky: clotrimazol, miconazol, ketokonazol, flukonazol, terbinafin…

Léčba je většinou dlouhodobá, jelikož kvasinky jsou vytrvalé a infekce se často vrací. Je teda mnohdy nutné vydržet týdny či měsíce. Vždy je to individuální dle stavu infekce.

Prevence vzniku:

Rozvoji infekce je možné předcházet. Je možné vyhýbat se pobytu v teplém a vlhkém prostředí, které svědčí růstu kvasinek. Je vhodné omezit používání mastných přípravků na pokožku. Méně pokožku vystavovat slunci a dobře ji chránit proti slunci.

Doporučuje se nosit volnější, neupnuté oblečení, které dobře dýchá a neobsahuje umělá vlákna.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here