Domů Zdravotnictví Titul MUC.

Titul MUC.

Češi si již od první republiky potrpí na tituly. Jedním takovým je i titul MUC., který ve své zkratce ukrývá Medicinae Universae Candidatus, čili Kandidáta všeobecného lékařství. 

Titul, který mohou před svým jménem používat studenti lékařských fakult po dokončení třetího ročníku. 

O MUC. 

Studenti lékařských fakult dříve používali zcela běžně označení MUC. Dnes se užívá hlavně pro odlišení v nemocničních dokumentacích, aby se zpřehlednilo to, co do dokumentace zapsal doktor a co student, budoucí lékař. Studenti ho mají právo používat již po proběhlé imatrikulaci, tedy po splnění určitých zkoušek po šesti semestrech studia medicíny. Po složení první části státní závěrečné zkoušky. Opět jde o tradici, která pochází z doby první československé republiky. V té době totiž studium na lékařské fakultě probíhalo formou postupových státních zkoušek a volitelných zkoušek rigorózních, čili přísných zkoušek doktorských. Pokud chtěl student později získat titul MUDr. musel zvládnout celkem tři takové zkoušky za celé studium. Neoficiální titul MUC. pak mohl používat po úspěšném složení té první. 

Doktor všeobecného lékařství, čili MUDr.

Doktorem všeobecného lékařství se pak stane student po šestiletém studiu oboru všeobecného lékařství na lékařské fakultě a po úspěšném složení závěrečných státních rigorózních zkoušek. V mnoha státech je právě získání titulu nezbytnou podmínkou pro vykonávání lékařského povolání. 

V Česku je to doktor medicíny, čili MUDr., v anglosaských zemích pak M.D. jako Medical Doctor a v Německu Dr. med., které se píše před jménem. 

U nás se titul MUDr. nosilo až do roku 1953. Mezi lety 1954 až 1966 se vystudovaní všeobecní lékaři stávali pouze promovanými lékaři. Později jim byl zpětně přiznán onen titul doktor medicíny”, ten se potom uděloval až do roku 1990, kdy došlo k další změně a najednou tu byl doktor všeobecné medicíny. Už za šest let se ale titul vrátil zpět tam, kde byl, tedy k doktoru medicíny. 

Studium všeobecného lékařství

Studium všeobecného lékařství je u nás možné na šestii fakultách. 

  1. První lékařská fakulta Univerzity Karlovy nabízí šestiletý obor. Studuje se prezenčně. Absolventi získají titul MUDr. a jsou způsobilí k výkonu povolání ve všech oborech léčebně preventivní péče, v oborech dětského lékařství i v oborech hygieny a epidemiologie. 
  2. Lékařská fakulta Univerzity fakulty nabízí šestileté studium všeobecného lékařství. Po absolvování ze studentů jsou zcela stejní doktoři, jako v bodě 1.
  3. 3. lékařská fakulta Univerzity fakulty se liší svým přístupem. Studium je rozděleno do tří cyklů a dále se dělí do modulů. Výsledek je stejný jako u předchozích dvou fakult. 
  4. Lékařská fakulta v Plzni, Univerzita Karlova je dalším místem, kde můžete studovat všeobecné lékařství. I zde je studium šestileté. V třetím a čtvrtém ročníku tu je navíc Patologická anatomie, Patologická fyziologie, Mikrobiologie, Farmakologie a klinická výuka. Nejvyšší ročníky se plně věnují klinickým oborům. Každý student musí složit zkoušku z latiny, angličtiny a dalšího světového jazyka. absolventi nejsou pouze všeobecní lékaři, ale jsou seznámeni i se základy vědecké práce a k samostatné vědecké práci jsou vedeni. Mohou dále pokračovat v doktorském studiu. 
  5. Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova nabízí šestileté studium podobné jako na jiných fakultách. Zde se zaměřují na pochopení fyziologických a patologických procesů v organismu a seznamují se se základními způsoby vyšetřování, s laboratorními metodami a principy léčby včetně diferenciálních diagnostik. Velký důraz je kladen na praktickou výuku u lůžka pacienta.
  6. Všeobecné lékařství je dále možné studovat i v Brně na Masarykově univerzitě. 
  7. Studium Všeobecného lékařství nabízí i Ostravská univerzita v Ostravě. 
  8. Opomenout nesmíme ani na Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here