Domů Nemoci Příznaky Tmavá moč

Tmavá moč

Tmavá moč je nejčastěji známkou nedostatečného příjmu tekutin. Zároveň se může jednat o příznak onemocnění močového ústrojí, jako je například infekce močových cest. Stejně tak může tmavá moč signalizovat jiná onemocnění, mezi nimi nemoci jater a žlučových cest. Mezi další znepokojující příznaky kromě tmavší barvy patří nezvyklý zápach nebo přítomnost krve v moči.

Tmavá moč u zdravého člověka

Obvyklá barva moči připomíná odstín heřmánkového čaje až světlého piva. Ranní moč přitom bývá tmavší a hustší,

Tmavá moč
Tmavá moč

což je dáno tím, že pacient během noci nepije. Postupně, během dne se stává moč světlejší, může být až čiré barvy. Velmi světlou moč mají především malé děti. U zdravého člověka je tmavá barva moči (oranžová barva) nejčastěji projevem nedostatku tekutin až dehydratace. Jedná se o signál, že je třeba zvýšit množství tekutin, neboť podceňování pitného režimu způsobuje únavu a může vést k celé řadě zdravotních problémů, protože z těla neodcházejí škodliviny tak, jak by měly. V rámci doporučeného pitného režimu by měl dospělý člověk vypít minimálně dva litry tekutin denně, přičemž alkoholické nápoje a černá káva se do pitného režimu nepočítají, protože naopak dehydrují organismus. Pokud pijeme černou kávu nebo alkohol, měli bychom proto příjem tekutin zvýšit.

Červená řepa, užívání léků

Další možnou příčinou tmavé barvy moči je konzumace některých druhů potravin, zejména červené řepy nebo rebarbory, která může barvit moč až do růžova. Stejně tak může změnu barvy moči způsobit užívání některých léků, například antibiotik nebo laxativ. Některé druhy antibiotik mohou barvit moč až do hněda. Tyto vedlejší účinky by měly být uvedeny v příbalovém letáku, ne vždy tomu tak je.

Onemocnění močových cest

Pokud kromě tmavé barvy moči pacient rovněž pozoruje nepříjemné pálení, štípání nebo dokonce řezavou bolest při močení, může trpět infekčním onemocněním močových cest,  například zánětem močové trubice nebo močového měchýře. Tento stav zpravidla vyžaduje antibiotickou léčbu. Pálení při močení může být i vedlejším účinkem některých léků, mezi nimi také širokospektrálních antibiotik. Tyto obtíže trápí častěji ženy než muže. Pokud je v moči přítomna krev, může mít vylučovaná tekutina růžovou až načervenalou barvu, v tomto případě se může jednat o zánět ledvin, což je vážné onemocnění vyžadující okamžitou léčbu. Přítomnost krve v moči může mít souviset i s úrazem, například s pádem či autonehodou.

Nezvyklý zápach

Kromě neobvyklé barvy může mít moč také nezvyklý zápach. Zápach moči po acetonu je jedním z příznaků diabetu. (Pacienti trpící diabetem rovněž chodí během dne častěji močit a mají větší žízeň než ostatní.)  Pokud moč páchne jako sirovodík, rovněž signalizuje možný zánět močových cest.

Ostatní onemocnění

Hnědá až hnědozelená barva moči vzbuzuje důvodné podezření na žloutenku. Mezi další onemocnění, která jsou spojená s tmavou močí, patří ostatní onemocnění jater, zejména hepatitida a jaterní cirhóza. Dále se může jednat o žlučové kameny. Tmavá moč může být rovněž příznakem onkologických onemocnění – rakoviny žlučníku, slinivky břišní nebo ledvin. Poměrně vzácným vrozeným onemocněním  spojeným se změnou barvy moči je alkaptonurie, kdy moč pacienta tmavne, jakmile se dostane do kontaktu se vzduchem.

Kdy k lékaři

Pacient by měl navštívit lékaře, pokud je tmavá barva moči doprovázena nepříjemným pálením, štípáním nebo bolestí při močení, stejně jako v případě jiných obtíží při močení. Neméně znepokojivá je přítomnost krve v moči, zvýšená únava nebo bolest břicha. Důvodem k okamžité návštěvě lékaře je tmavá moč v těhotenství, pokud je v ní přítomna krev.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here