Domů Nemoci Léky Tobradex

Tobradex

Tobradex je lék dostupný pouze na lékařský předpis. Jde o oční kapky, takže je předepisuje lékař na očním. Jeho hlavními léčebnými složkami jsou dexamethason a tobramycin.

Co je Tobradex za lék

Tobradex z jedné části patří mezi kortikoidy a zároveň i mezi antibiotika. Lék tedy tlumí zánětlivé procesy a je schopen ničit infekce způsobené bakteriemi.

Indikace

Lék je předepisován na léčbu zánětlivých onemocnění očí, jež reagují na kortikosteroidy. Dávají se i tam, kde hrozí bakteriální infekce. Funguje jako léčba, ale i jako prevence infekce. Dává se i v rámci prevence a pak také i v případě výskytu infekcí spojených s operací katarakty.

Jak se lék dávkuje a podává

Lék je určen pro nemocné od dvou let. Kapky se aplikuje do spojivkového vaku oka. Obvykle jde o jednu nebo dvě kapky, které se aplikují 4-5x denně. Během počátečních 24-48 hodin je možno dávku zvýšit na aplikaci jedné až dvou kapek podávaných co dvě hodiny. Posléze by se pak dávkování mělo postupně snižovat.

V případě závažného stavu se jedna až dvě kapky aplikují každou hodinu, a to až do té doby, dokud se zánět nedostane pod kontrolu. Pak se opět dávkování postupně snižuje až se dostane na jednu až dvě kapky, které se podávají co dvě hodiny po dobu tří dnů. Dále se pak má aplikovat jedna až dvě kapky co 4 hodiny po dobu dalších pěti až osmi dnů. Nakonec se podává jedna nebo kapky po dalších pět až osm dnů, pokud je to ještě zapotřebí.

Aplikace léku u dětí

Lék může být podáván dětem od 2 let ve stejné dávce jako dospělým. Zde je však nutné bedlivě dbát na to, aby léčba nebyla předčasně ukončena. Obvyklá léčba trvá po dobu jednoho až dvou týdnů. U léčby je zapotřebí hlídat nitrooční tlak.

V případě aplikace s jinými očními přípravky, je zapotřebí mezi jednotlivými aplikacemi uchovat rozestup alespoň 5 minut. Mast by měla být aplikována jako poslední.

Kontraindikace

  • Užívat jej není možné v případě hypersenzitivity na jakoukoliv složku v kapkách.
  • Herpes simplex keratitida.
  • Kravské neštovice, plané neštovice a jiné virové choroby rohovky anebo spojivky.
  • Mykotická onemocnění očních struktur nebo neléčené parazitární infekce oka.
  • Mykobakteriální infekce oka.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří zvýšený nitrooční tlak, podráždění oka, bolest oka, svědění oka a zarudnutí oka. Dále se může objevit i výtok z nosu, vyrážka, otok očního víčka, otok spojivek, slzení, oční alergie, rozmazané vidění, slzení anebo naopak suché oko.  

Lék uchovávejte mimo dosah dětí při teplotě do 25 stupňů Celsia. Dbejte na to, aby byla tuba vždy pečlivě uzavřena. Přípravek je nutno zlikvidovat 4 týdny po prvním otevřením tuby. Jinak hrozí, infekce získaná z tuby. Lék však nevyhazujte do smetí, ale vraťte ho v lékárně.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here