S občasným točením hlavy se alespoň jednou za život setká každý z nás. Pocit, že se s námi svět točí, může být způsoben poměrně širokou skupinou různých příčin. Které z nich patří mezi nejčastější? Kdy bychom raději měli navštívit lékaře? A co dělat v případě, že se nám začne točit hlava?

Co způsobuje točení hlavy
Jak jsme uvedli výše, točení hlavy může způsobit celá řada faktorů. Zvláštně náchylné jsou k němu osoby s nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem. Další rizikovou skupinu představují těhotné ženy a starší lidé. Pocit točení hlavy může vyvolat dlouhé stání, pobyt ve vydýchaných prostorách s nedostatkem čerstvého vzduchu, ale také pouhý pohled na točící se kolotoč. U migreniků může točení hlavy signalizovat příchod migrenózního záchvatu. Jak známo, motání hlavy rovněž způsobuje požití některých návykových látek, a to nejen alkoholu či drog, ale i léků. Proto pokud užíváte léky, a pozorujete pocity slabosti a točení hlavy, přečtěte si příslušnou část o možných nežádoucích účincích v příbalovém letáku a o dalším užívání se poraďte se svým lékařem. Točení hlavy rovněž může souviset se závažným onemocněním. Svou roli může rovněž sehrát i napětí nebo velký emociální stres.
Anémie
Poměrně častou příčinou točení hlavy, a to zejména v těhotenství, je chudokrevnost neboli anémie. V tomto případě bývá většinou na vině nedostatečné zásobení mozkových buněk kyslíkem, což je způsobeno nedostatkem červených krvinek. Chudokrevnost je velmi často zapříčiněna dlouhodobým deficitem železa nebo kyseliny listové, a proto významnou podmínku prevence tohoto zdravotního problému představuje nepodceňování dostatečného přísunu výše uvedených důležitých živin. Gravidní ženy by přitom měly mít na paměti, že potřeba kyseliny listové a železa v období těhotenství a kojení stoupá, a přizpůsobit tomu svůj jídelníček.
Když je na vině nemoc
Jak bylo zmíněno výše, točení hlavy rovněž patří mezi příznaky některých závažných onemocnění, jako je například zánět mozkových blan nebo nádor na mozku. Jinou možnou příčinou je Mennierova choroba, zde však mezi další příznaky patří problémy se sluchem, zejména nedoslýchavost a ušní šelest.
Stejně tak se může jednat o signál vyčerpání organismu nebo běžného virového onemocnění s horečnatým průběhem, jako je například chřipka. Vzhledem k tomu, že točení hlavy patří mezi nejobecnější příznaky vůbec, ke stanovení příčiny tohoto neduhu bývá obvykle zapotřebí provedení četných lékařských vyšetření.
Prevence
Prevence spočívá v eliminaci podnětů, které točení hlavy způsobují. Zvláště u těhotných žen je důležité, aby se vyvarovaly dlouhého stání a pobytu v prostorách s nedostatkem kyslíku. Neméně významné je dodržování správného pitného režimu, člověku se zejména v parném létě může točit hlava v důsledku dehydratace organismu.
Pokud víte, že některé léky Vám způsobují motání hlavy (například některá antibiotika), upozorněte na to svého lékaře. V případě, že Vás točení hlavy postihuje dlouhodobě bez zjevné příčiny, nebo se k němu přidávají i další příznaky, jako je nevolnost, únava, bledost, bolesti hlavy a další, upozorněte na to svého lékaře. Ve spojení s nevolností se může jednat i o cévní příhodu.
Jak si pomoci
V případě akutního točení hlavy, kdy má člověk závratě nebo pocit na omdlení, pomáhá posadit se nebo položit, a dát nohy výše než hlavu. Dále se doporučuje vypít jednu až dvě deci neperlivé vody. Pokud má pacient tendenci omdlévat, je třeba zavolat lékařskou pomoc.
Foto: Freeimages.com