Domů Nemoci Psychické nemoci Toxická psychóza

Toxická psychóza

Toxická psychóza je akutní psychický stav, která je vyvolán návykovými látkami. Může se jednat o alkohol, pervitin, kokain, marihuana, halucinogeny (psilocybin, LSD, meskalin) atd. Většinou vzniká po delším užívání, ale může se rozvinout i po užití jedné vyšší dávky.

Nástup toxické psychózy může být okamžitý, tedy následovat podání látky, ale také oddálený s odstupem několika hodin.

Příznaky toxické psychózy:

Toxická psychóza se projevuje stejně jako psychóza, která provází jiná psychiatrická onemocnění. Některé příznaky mohou být velmi podobné akutnímu stavu u schizofrenie. K takovým stavům dochází hlavně při dlouhodobém užívání pervitinu a metamfetaminu.

U osob postižených toxickou psychózou se setkáváme s desorganizovaným myšlením, časté jsou bludy. Dotyčný si trvá na svém názoru, ačkoli je zcela mylný a není možné mu jej vyvrátit žádnými důkazy. Toxické psychózy provází také halucinatorně-paranoidní projevy. Mohou však být přítomné také negativní příznaky.

Halucinatorně-paranoidní projevy:

Toxická psychóza se může projevovat různě. Jednou z možností jsou halucinatorně-paranoidní příznaky.

Postižený může trpět pocitem, že po někdo jde, snaží se ho zničit, zabít, proto se snaží schovat, zabarikádovat v místnosti, brání se kontaktu s jinými lidmi.

Dalším znakem je také vztahovačnost, kdy si člověk vše bere moc osobně.

Typické je taky zkreslené vnímání reality. Mohou se objevit i halucinace, např. zrakové, sluchové.

U některých jedinců se také objevuje agrese vůči sobě nebo vůči svému okolí.

U alkoholických toxických psychóz bývají také častější výbuchy žárlivost.

Negativní příznaky toxické psychózy:

Jedná se o deficitní stavy, tj. některé procesy se zhorší. Může být přítomné narušení řeči, tj. její plynulosti, výslovnosti, vybavování si slov.

Dále se může objevit nevůle (abulie) nebo anhedonie (člověk neprožívá pocity radosti, je přítomná emoční plochost).

Diagnostika toxické psychózy:

Diagnostika toxických psychóz může být zprvu značně složitá. Lékař nemusí vědět, že je dotyčný uživatelem návykových látek. Může tak dojít k určení špatné diagnózy. Je tedy možné si splést toxickou psychózuakutní atakou schizofrenie a jiných psychiatrických nemocí. Diagnostiku samozřejmě provádí psychiatr.

Léčba toxické psychózy:

Při prvním setkání s pacientem je často nutné ho velmi rychle zklidnit, k tomu se používá haloperidol.

Dále je léčba toxické psychózy je zaměřená na zmírnění projevů. Používají se hlavně antipsychotika, která nemají výrazné tlumivé účinky, např. olanzapin nebo risperidon.

Pokud jsou přítomné úzkosti či deprese, přidává se pacientům anxiolytika, např. diazepam.

Nejdůležitější součástí léčby je však abstinence a detoxikace. Je proto vhodné, aby se pacient zařadil do nějakého psychoterapeutického programu, aby byla změna dlouhodobá, nejlépe trvalá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here